Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co papież Franciszek przekazał w darze Jasnej Górze ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Przed pięcioma laty, 28 lipca, papież Franciszek był na Jasnej Górze. Przewodniczył centralnym obchodom 1050 rocznicy chrztu Polski - mszy św. za Rzeczpospolitą sprawowaną na Jasnej Górze. Franciszek przekazał dary jasnogórskiemu sanktuarium.

Ojciec Światy ofiarował Jasnej Górze Złotą Różę. To trzecie takie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Składa się z marmurowej podstawy, zwieńczonej srebrnym wazonem, na którym widnieje herb papieski. Z wazonu wyłaniają się gałązki z trzema różami i liśćmi.

Złota Róża papieska jest znakiem pobożności i nabożeństwa, szczególnym darem papieskim dla miejsc świętych, zwłaszcza sanktuariów maryjnych na świecie.

Nie tylko Złotą Różę pozostawił w sanktuarium Franciszek. Są jeszcze ornat, w którym Ojciec Święty celebrował mszę świętą , dwa kielichy (jeden to dar papieża dla Jasnej Góry, a drugi to użyty do odprawiania mszy świętej) oraz pióro, którym wpisał się do Jasnogórskiej Księgi Pamiątkowej. „Prego en Madonna mi benedica, peccatore. Franciscus, 28.07.2016” - „Proszę, aby Matka Boża mi błogosławiła, grzesznikowi. Franciszek” - taki jest wpis Franciszka. Po Franciszku zostały na Jasnej Górze także dwa nowe trony. Jeden był w Kaplicy Matki Bożej, gdzie papież się modlił, a drugi na ołtarzu na jasnogórskim szczycie, gdzie Ojciec Święty celebrować będzie mszę świętą. To proste meble, chociaż zostały wykonane z dopasowaniem do figury Ojca Świętego. Na oparciach obu tronów umieszczono herb papieski.
W ubiegłym roku miał miejsce nowy dar papieża Franciszka dla Jasnej Góry. Sanktuarium otrzymało przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo”, czyli ma „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych przybywających na Jasną Górę. Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami czyli będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjęciu komunii i modlitwie w intencjach Ojca Świętego. Do warunków odpustu jasnogórskiego należy dołączyć: nawiedzenie Jasnej Góry w formie pielgrzymki oraz modlitwę o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, wypraszanie nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz w intencji obrony instytucji rodziny.
Z daru odpustu w wyjątkowych sytuacjach np. choroby, podeszłego wieku lub z innych ważnych powodów, skorzystać mogą także osoby pozostające w domach, które nie mogą przybyć do Sanktuarium, ale które wyrażą takie pragnienie i modlić się będą przed jakimkolwiek obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Te pamiątki po wizycie Franciszka to kolejne dary papieskie na Jasnej Górze.

Papieskie dary, nie tylko Franciszka są w Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, w Skarbcu. Najwięcej jest tych ofiarowanych przez Jana Pawła II, które po wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze są relikwiami. Najważniejszą jest przestrzelony pas sutanny podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Ale jest też papieskie bmw, liczne różańce, piuska z monogramem, ornaty, filiżanki. Wiele z darów Jana Pawła II można zobaczyć w jasnogórskim Muzeum 600-lecia.

Na Jasnej Górze są także dary przekazane przez papieża Jana XXIII. Są to monstrancja gotycka srebrna, pozłacana, ozdobiona elementami z kości słoniowej, z dedykacją. Obok napisu jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Monstrancja ma 133 cm wysokości, waży 12,5 kg. Inne dary Jana XXII to świeca z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej dwa medaliony z podobizną papieża, kielich, którego papież używał do odprawiania mszy św. Można je zobaczyć w Skarbcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto