Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciulim i czulent, spotkanie dwóch kultur, polskiej i żydowskiej w Lelowie ZDJĘCIA

janusz strzelczyk
W 2003 roku Rabin Simcha Krakowski i ówczesny wójt wójt gminy Lelów Jerzy Szydłowski ustalili, że w Lelowie odbędzie się Święto Ciulima. Ciulim (albo czulent) to potrawa żydowska, która jest bardzo popularna wśród lelowian. I tak co roku w Lelowie odbywa się święto ciulimu -czulentu , czyli spotkanie dwóch kultur - polskiej i żydowskie.

W tym roku impreza trwała od 19 do 21 sierpnia.
Uroczyste otwarcie odbyło się, to już tradycja, od zapalenie menory, którego dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy.

Po wystąpieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. O godz. 17:30 rozpoczęły się występy zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Następnie miał miejsce koncert zespołu Elektryczne Gitary. O godz. 20:00 na festiwalowej scenie zagościł Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Podczas trzydniowego festiwali część artystyczna była jak zwykle bardzo bardzo bogata i artystyczna. Był koncert pieśni żydowskich pt. Majne szejne lider w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem. Wystąpił zespół Max Klezmer Band, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, zespołu Elektryczne Gitary, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który po raz kolejny wystąpił w Lelowie na tej imprezie.

W tym roku w kuchni festiwalowej była nowość -czulent vege przygotowany według przepisu Agnieszki Piśkiewicz-Bornstein.

Na placu przed gimnazjum ustawiły się długie kolejki lelowian, a także gości z odległych miejscowości, przed stoiskami, gdzie serwowano cilulim czulent,

Ale nie tylko tych potraw można było skosztować. Lelowska kuchnia robi się coraz ciekawsza. Specjały domu, to obok ciulimu, gęsie pipki, raki, śliwowica lelowska, zupa nietoperzowa, czyli grzybowa, specjalnie przyprawiana.

To był wielki piknik. Na straganach sprzedawano przeróżne rzeczy. A na estradzie też każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, a partnerami: Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego, Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Fundacja Rodziny Nissenbaumów Fundacja Chasydów Leżajsk-Polska.

Przepis na czulent

1 kg mięsa wołowego, 250 g fasoli, 4 łyżki kaszy jęczmiennej, 3 cebule, olej do smażenia, 8 ziemniaków średniej wielkości, czosnek, przyprawy, woda. Sposób przygotowania: fasolę moczymy przez całą noc, mięso smażymy na oleju ze wszystkich stron, dodajemy wcześniej namoczoną fasolę, pokrojoną cebulę, czosnek, kaszę, pokrojone w plastry ziemniaki. Gotujemy na małym ogniu przez całą noc lub wkładamy do piekarnika o niskiej temperaturze.

Przepis na ciulim

Ziemniaki tarte ręcznie, drobno krojone żeberka wieprzowe, skrzydełka drobiowe, tłuszcz wieprzowy, przyprawy. Gotować w piecu chlebowym przez całą noc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciulim i czulent, spotkanie dwóch kultur, polskiej i żydowskiej w Lelowie ZDJĘCIA - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto