Chasydzi z całego świata przyjechali do Lelowa na grób Cadyka Lelowera ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Udostępnij:
Do Lelowa przyjechali chasydzi z Izraela, USA, Europy Zachodniej.Po rynku, uliczkach spaceruję brodaci mężczyźni w czarnych chałatach, białych pończochach ( to już rzadkość) i chłopcy, uczniowie chederów, którzy pejsy układają ze specjalnie zapuszczonych włosów. Przyjechali, aby pomodlić się na grobie cadyka Dawida Lelowera, w 207. rocznicę jego śmierci.

Ta data jest ruchoma, bo jest liczona według kalendarza księżycowego, którym posługują się ortodoksyjni Żydzi. W Lelowie żył jeden z najbardziej znanych cadyków, do którego przybywali chasydzi z odległych stron. Cadyk Dawid Biderman, zwany Lelowerem jest jednym z najważniejszych świętych chasydyzmu. Został cadykiem po spotkaniu z wielkim cadykiem Elimechelem z Leżajska. Według tradycji chasydzkiej miał zdolność uzdrawiania chorych. Sam był chromy, ale podczas tańca odzyskiwał sprawność w nodze. Od tamtej pory wyznawcy przypisywali mu moc uzdrawiania. Chasydzi odwiedzający Lelów modlą się na ohelu, grobie cadyka, wrzucając do sarkofagu przykrywającego grób karteczki z prośbami do cadyka.

Polska to ziemia szczególna dla chasydów. Ruch chasydzki narodził się w XVIII wieku na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej, w opozycji do tradycyjnego judaizmu. Jednak z czasem stał się jednym z najbardziej konserwatywnych nurtów judaizmu.

W Lelowie wizyty chasydów to jest już przemysł turystyczny. Gospodarze domów przyjmują na nocleg gości. Na te dwie, trzy noce, bo tyle potrzebują chasydzi wynajmują im pokoje.

Noclegi są załatwiane przez Fundację Chasydów z Leżajska. Podczas szabatu, czyli w sobotę gospodarz przyjmujący chasydów musi się zgodzić na wykonywanie za gości różnych prostych czynności jak np. włączanie i gaszenie światła, czy odkręcanie wody. W szabat pobożny Żyd bowiem, a chasydzi są bardzo konserwatywni nie może nic robić.

Przed II wojną światową w samym Lelowie nie było chasydów.

Na grób cadyka przybywali chasydzi z innych miejscowości. W Lelowie była gmina żydowska, ale nie tak ortodoksyjna. Biedna, jak większość mieszkańców, jak to na Kielecczyźnie. W ponad osiemsetletniej historii Lelowa prawie od początku żyły razem społeczności polska i żydowska. Do drugiej wojny światowej.

Dokładnie do 1943 roku. Wiosną 1943 r. hitlerowcy wywieźli do obozu koncentracyjnego w Treblince ostatnich lelowskich Żydów. Z Holocaustu ocalało jedynie siedmiu.
Chasydzi odwiedzający Lelów modlą się na ohelu, grobie cadyka, wrzucając do sarkofagu przykrywającego grób karteczki z prośbami do cadyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Na szczęście policja - tym razem konna - pilnuje mieszkańców przed agresją tych "szczególnych" gości, bo jak historia pokazuje, potrafią być niebezpieczni.

q
qustav

A gdzie są bojówki Pisowskie???

P
Polonus

Warto odwiedzić Lelów i spróbować Ciulimu Czulentu i gęsicj pipek....

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie