Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Myszkowa po rewitalizacji. Dyskusja po konkursie. Zobacz WIZUALIZACJE jak będzie

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Dzisiaj odbyła się dyskusja po konkursie na rewitalizację centrum Myszkowa, który rozstrzygnięto przed dwoma tygodniami.

Z powodu obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii koronawirusa dyskusja odbyła się online.

W dyskusji wzięli udział autorzy zwycięskiego projektu z pracowni architektonicznej 4 am Architekci s.c. Tomasz Karpiński, Arkadiusz Wróblewski, którzy przyjechali do Myszkowa, do Miejskiego Domu Domu Kultury, gdzie są prezentowane wszystkie prace konkursowe.

- Nad projektem pracowaliśmy ok. 5 miesięcy - mówi Tomasz Karpiński. - Z powodu pandemii prace przedłużyły się od dwa miesiące. Chcemy wysłuchać uwag do projektu, z których jak najwięcej postaramy się uwzględnić.

Przygotowując projekt architekci musieli uwzględnić warunki finansowe jego realizacji wyznaczone przez miasto: 26-28 mln zł.

Przed rozpoczęciem dyskusji architekci omówili swój projekt. M.in. mówili o stworzeniu parku, rynki, gdzie mogą być organizowane np. jarmarki świąteczne. Zwrócili uwagę na dworzec kolejowy, który jest teraz centralnym, ale też "samotnym" atrakcyjnym budynkiem. Proponują zorganizowanie biblioteki publicznej w budynku dawnego dworca PKS--u, który jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Wokół biblioteki byłby "Ogród Miejski".

Jedno z pytań do architektów dotyczyło przejścia podziemnego pod torami. W wizualizacji projektu jest to bardzo szerokie przejście, a przecież teraz jest to teraz zupełnie inne przejście, w dodatku już objęte remontem prowadzonym przez PKP za unijne pieniądze.

W odpowiedzi autorzy projektu stwierdzili, że zdają sobie z tego sprawę i nie zamierzają tworzyć niczego oderwanego od rzeczywistości. Ten element projektu można ewentualnie zrealizować z innego funduszu inwestycyjnego.

Inne pytanie dotyczyło miejsc parkingowych i dojazdu samochodów dostawczych do sklepów, punktów usługowych po rewitalizacji centrum. Zdaniem jednego z przedsiębiorców zmaleje liczba miejsc parkingowych, a dojazd samochodów dostawczych będzie bardzo utrudniony.

Burmistrz Myszkowa, Włodzimierz Żak podkreślił, że jest to jeszcze etap dyskusji. Miasto i autorzy projektu proszą o pisemne uwagi do projektu.

Architekci zwrócili uwagę, że to czy odejdą klienci, bo nie będzie można zatrzymać auta bezpośrednio przed drzwiami sklepu to kwestia zmiany mentalności. Przywołali przykład Łodzi, gdzie po rewitalizacji centrum, nie ma tam ruchu kołowego. Ale są otwarci na dyskusję o większej ilości miejsc parkingowych.
Zakres rewitalizacji
Rewitalizacja obejmie plac Dworcowy, skwer z pomnikiem Poległym za Ziemię Myszkowską, teren przed Domem Kultury. W projekcie jest dużo zieleni. Uwagę zwraca amfiteatralne zejście do przejścia pod torami i zupełnie inne niż obecnie samo przejście. Jest centrum przesiadkowe, nowe pawilony handlowe (poza Netto i Lidlem).
Po zebraniu uwag przejdzie czas na negocjacje miasta z autorami koncepcji o konkretnym projekcie przeznaczonym do realizacji. Potem trzeba przygotować wszystkie formalności. Rozpoczęcia pierwszego etapu budowy można się spodziewać na początku 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto