MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Blackout w Polsce możliwy? Czy zabraknie prądu? Polska musiała sięgnąć po awaryjny import energii elektrycznej od sąsiadów

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Każde potencjalne zakłócenie stabilności dostaw energii elektrycznej budzi obawy przedsiębiorców.
Każde potencjalne zakłócenie stabilności dostaw energii elektrycznej budzi obawy przedsiębiorców. Fot. Marzena Bugala / Polska Press
Obawy przed blackoutem w Europie rosną! A jak sytuacja w Polsce? Na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawił się post zawierający porady, co robić w razie wystąpienia problemów z dostawami energii. Głos w tej sprawie zabrał także Urząd Regulacji Energetyki. Z kolei Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych 6 grudnia "wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego". Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się blackoutu.

- Każde potencjalne zakłócenie stabilności dostaw energii elektrycznej budzi obawy przedsiębiorców. W chwili obecnej niemal w całości opieramy się na systemie dostaw energii elektrycznej, jaki funkcjonuje od lat– mówi Wojciech Graczyk, przewodniczący Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, członka Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie. - Niestety, dostrzegamy fakt, że jest on niedostosowany do wymogów naszych czasów, czyli niskiej emisyjności, wysokiej elastyczności, digitalizacji sieci i zmienności wytwarzania OZE- dodaje.

- Dodatkowo nie jest odporny – "poprzez brak dywersyfikacji miksu wytwarzania energii elektrycznej - na takie czynniki jak zakłócenia w dostawach jednego z paliw energetycznych, jak ma to miejsce w chwili obecnej w przypadku węgla kamiennego- wskazuje.

Zdaniem eksperta musimy przyspieszyć realizację 3 zadań, aby uchronić się przed blackoutem w najbliższych latach:

  1. Zainwestować w efektywność energetyczną, czyli zweryfikować zapotrzebowanie na energię w przemyśle, biznesie i w grupie gospodarstw domowych.
  2. Zainwestować w rozbudowę i modernizację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej, przeprowadzić jej digitalizację i przygotować na gwałtowny rozwój OZE, magazynów energii czy elektromobilności.
  3. Zlikwidować bariery prawne i regulacyjne rozwoju OZE w Polsce. Chodzi zarówno o farmy wiatrowe na lądzie i morzu, jak i mniejsze instalacje OZE.

Trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego

- Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych w dniu 6.12.2021 r. wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Niedobór bilansowy dotyczy braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy- poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

- Skala niedoboru rezerw mocy jest istotna i przekracza w niektórych godzinach 1000 MW- wyjaśniono w komunikacie. W związku z tym, ryzyko dalszego pogorszenia się bilansu ze względu na dużą liczbę uruchamianych po weekendowym postoju jednostek wytwórczych jest również istotne.

Również 7 grudnia "bilans krajowego systemu energetyczny był napięty". - PSE na bieżąco analizują sytuację bilansową i będą podejmowały niezbędne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektroenergetycznego- wyjaśniono w komunikacie.

Blackout w Europie? URE o sytuacji w Polsce

- Część państw w Europie ostrzega mieszkańców przed ryzykiem wystąpienia dłuższej przerwy w dostępie do energii elektrycznej- alarmują dziennikarze portalu Bankier.pl. Jak wskazują, obawy zagrożenia blackoutem pojawiają się m.in. w Austrii, Niemczech i Hiszpanii.

Jak ta sytuacja wpływa na Polskę. Dziennikarze Bankier.pl o kwestie ewentualnego blackout zapytali Urząd Regulacji Energetyki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. - "Prezes URE monitoruje dostawy paliw dla elektroenergetyki. Na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a bazując na codziennych raportach, widzimy, że odpowiednie, wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane"- przekazała Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki, cytowana przez portal.

- "Jednak obecna sytuacja na europejskich rynkach, tj. niewystarczające dostawy gazu i niewykorzystane pojemności magazynów gazowych, jak również wysokie ceny paliw, mogą skłaniać do obaw o wystąpienie blackoutu lub wprowadzenia ograniczeń w poborze mocy dla gospodarki lub odbiorców końcowych"- wskazuje rzeczniczka, cytowana przez portal.

W dalszej części wskazuje, że "w celu przeciwdziałania ewentualnym niedoborom mocy w Polsce został wprowadzony (ustawą z 2017 r. o rynku mocy) mechanizm mający przeciwdziałać możliwości wystąpienia blackoutu, tj. rynek mocy".

Czy Polsce grozi blackout? Komunikat RCB

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w czwartek na swoim profilu na Twitterze opublikowało post z poradami, co robić w razie wystąpienia problemów z dostawami energii. Dodano także wpis mówiący o tym, że "na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona #blackout Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych"- napisano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blackout w Polsce możliwy? Czy zabraknie prądu? Polska musiała sięgnąć po awaryjny import energii elektrycznej od sąsiadów - Strefa Biznesu

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto