Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezwykopowe metody modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

red.
Metoda metoda bezwykopowa budowy wodociągu.

• PRZEWIERT STEROWANY- Składa się z trzech etapów: wiercenia pilotażowego, rozwiercenia i wciągania rurociągu.Przy wykonywaniu przewiertu pilotażowego ustala się położenie budowanego rurociągu.

Dzięki specjalnie skonstruowanej głowicy wiercącej można precyzyjnie zdalnie sterować odwiertem. Sonda umieszczona w głowicy wiercącej umożliwia na bieżąco kontrolowanie i korygowanie trasy przewiertu. Drugi etap to rozwiercanie wykonanego otworu do docelowej średnicy nowego przewodu. Głowicę rozwiercającą dobiera się w zależności od rodzaju gruntu. Ostatni etap to wprowadzenie za wyciąganą głowicą rozwiercającą właściwego przewodu.

• RĘKAW ELASTYCZNY- metoda bezwykopową stosowana do modernizacji sieci wodociągowej. Polega na wklejeniu do istniejącego odcinka sieci rękawa z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknami poliestrowymi. Rękaw wypełniony klejem epoksydowym wciągany jest do wnętrza istniejącej sieci, a poprzez jego odwijanie i przewracanie rękawa na lewą stronę przyklejany jest do ścian przewodu. Utwardzanie kleju jest przyspieszane poprzez wprowadzanie do rękawa gorącej pary.

• ELASTYCZNY RĘKAW USZCZELNIAJĄCY - metoda bezwykopowa renowacji sieci kanalizacyjnej. Polega na wyłożeniu na wewnętrznej powierzchni kanału wykładziny z rękawa nasączonego żywicą, dopasowanego do kształtu remontowanej sieci. Utwardzona wykładzina pełni rolę zastępczego kanału, pokrywa pęknięcia, uszczelnia kanał i zapobiega infiltracji, czyli dostawaniu się przez nieszczelności wody do wnętrza sieci oraz eksfiltracji, czyli wypływaniu i przesiąkaniu przez nieszczelności ścieków z wnętrza sieci. Renowacji może być poddawany odcinek pomiędzy studniami lub fragment kanału.

Odcinek przeznaczony do renowacji jest dokładnie czyszczony mechanicznie, hydrodynamicznie lub chemicznie. Następnie przy pomocy kamery TV wprowadzonej do oczyszczonego kanału wykonuje się inspekcję pozwalającą na ocenę stanu kanału, przy jednoczesnym dokonaniu precyzyjnych pomiarów określających położenie doprowadzonych do niego przykanalików, połączeń i wpustów. Rękaw montowany jest wewnątrz remontowanego kanału poprzez istniejący właz, w którym zamontowano pierścień pozwalający na odwrócenie rękawa.

Przymocowany do urządzenia inwersyjnego rękaw, pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego słupa wody, podlega odwróceniu dotykając stroną nasączoną żywicą do ścianki remontowanego kanału. Po przeprowadzeniu pełnej inwersji rękawa, woda wymuszająca ten proces zostaje podgrzana do temperatury około 80°C w celu wywołania termicznego utwardzenia żywicy, którą został nasączony rękaw.

PODSTAWOWE ZALETY TECHNIK BEZWYKOPOWYCH:

• Minimalizacja kosztownych i uciążliwych robót ziemnych.
• Wykorzystanie istniejących przewodów do wykonania nowej infrastruktury.
• Przy dużo mniejszych kosztach niż budowa nowych sieci otrzymujemy przewody, którymi przywracamy pierwotną szczelność, wytrzymałość, odporność chemiczną, a niwelujemy zjawisko wtórnego zanieczyszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto