Bartosz Pilis został najlepszym orlikiem cyklu Pucharu Polski

Krzysztof Suliga
Bartosz Pilis, Mateusz Chmurzewski i Monika Salomon zakończyli cykl Pucharu Polski na podium

W miniony weekend kolarze przełajowi rywalizowali w dwóch prestiżowych imprezach, które odbyły się w Nielubiu, na przedmieściach Głogowa. Reprezentanci Błękitnych Mexller Sokpol Koziegłowy wrócili do domu z podniesionymi głowami.

W sobotę krajowa czołówka przełajowców ścigała się w MistrzostwachPolski LZS.
- To były chyba najtrudniejsze w tym sezonie zawody - opowiada Andrzej Chmurzewski, prezes Błękitnych. - Wiał przenikliwy wiatr, sypnęło śniegiem.Na trasie nie było się gdzie schować, bo była ona w szczerym polu.

W orlikach bezkonkurencyjny był Marek Konwa, który wygrał z Bartoszem Pilisem różnica prawie pięciu minut. Przewaga była nawet większa niż w rozegranych tydzień wcześniej w Ełku MistrzostwachPolski. Szóste miejsce zajął Mateusz Chmurzewski. Patryk Kostecki z “Olimpijczyka” Szczekociny przyjechał na czwartej lokacie. Bardzo dobrze spisała się w młodziczkach Monika Salomon, zajmując drugie miejsce. W juniorach młodszych 14. był natomiast Piotr Wyderka.
W niedzielę, na tej samej trasie, rozegrany został finał Pucharu Polski. Bartosz Pilis miał po wcześniejszych zawodach wypracowana tak dużą przewagę punktową, że nikt mu nie był w stanie zagrozić. Marek Konwa, który nie startował we wszystkich imprezach miał natomiast szansę na zepchnięcie z podium Mateusza Chmurzewskiego.

Konwa zajął drugie miejsce, bo lepszy okazał się tego dnia przeżywający drugą młodość Andrzej Kaiser. Chmurzewski dojechał natomiast do mety na 7. pozycji i to wystarczyło, by obronił miejsce na podium. Pilis miał w tych zawodach wypadek, który wybił go z rytmu i wyłączył z walki o podium. Ostatecznie zajął w niedzielę 6. miejsce.

W sumie uzbierał w Pucharze Polski 190 pkt. Patryk Kostecki zajął w orlikach drugie miejsce (153), Chmurzewski - trzecie (149), a Konwa - czwarte (141). Monika Salomon była w młodziczkach 2. i zajęła też 2. miejsce w całym cyklu. Dagmara Cupiał była 8., a Piotr Wyderka 11. (w całym cyklu 28.). Pilis dostał powołanie na Puchar Świata i Mistrzostwa Świata.