Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

305. rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
305 lat temu, dekretem papieża Klemensa XI Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został udekorowany koronami papieskimi. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

Watykan pozwolił na koronację papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej. Korony nie były najlepszej jakości. W zaufaniu ufundowano nowe, takiego samego kształtu, ze szczerego złota i klejnotów, przede wszystkim ze skarbca jasnogórskiego. Były to pierwsze korony papieskie, ale nie pierwsze w ogóle, ofiarowane jasnogórskiej ikonie. Pierwsze były ofiarowywane już w XV wieku przez magnatów, możnowładców. Najwcześniejsze korony zakładano tylko na głowę Matki Bożej, na głowę Dzieciątka zaczęto nakładać korony dopiero od XVII wieku.

W październiku 1909 roku skradziono korony papieskie z obrazu Czarnej Madonny. Ukradziono także figury aniołów i sukienkę perłową Matki Bożej. Sprawców nigdy nie wykryto. Decyzja ówczesnego papieża Piusa X, który 1904 roku ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej, była natychmiastowa: diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Papież przekazał polskiej delegacji dwie złote korony. Rekoronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieskimi odbyła się 22 maja 1910 roku. Szybka reakcja Watykanu wynikała m.in. z pogłosek, że car Mikołaj II zastanawia się, czy nie ufundować nowych koron dla Matki Boskiej Częstochowskiej.

W 2005 roku ostatnie korony dla Matki Boskiej Częstochowskiej, ufundował pod koniec życia, Ojciec Święty Jan Paweł II. Koronacja tymi koronami odbyła się 26 sierpnia 2005 r., w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, wraz z obchodami jubileuszu 25-lecia NSZZ „Solidarność”. Symbolizują majestat Królowej Korony Polskiej z motywem orłów piastowskich.

3 deski. Z tylu elementów składa się Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej. Ma 121,8 cm wysokości, 81,3 szerokości, i 3,2 grubości. Są to deski z drewna lipowego. Malowidło jednowarstwowe j. Jest dziewięć sukienek zakładanych na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej: brylantowa, zwana też diamentową, z XVII w., wierności, zwana też rubinową z XVII w., koralowa z 1910 roku, sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, sukienka koralowa z 1969 r., sukienka sześćsetlecia, sukienka sześćsetlecia, zwana też złotą, sukienka bursztynowo-brylantowa, wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego z 2010 roku. Sukienki są swego rodzaju wotum. Już w XV wieku był zwyczaj zawieszania bezpośrednio na desce Obrazu kosztownych wotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto