Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 101 oddziałach 13 szkół podstawowych powiatu wągrowieckiego sprawdzono wagę uczniowskich plecaków. Jakie są wyniki kontroli?

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Marcin Oliva Soto/Polska Press
W 13 szkołach podstawowych w powiecie wągrowieckim - konkretnie w klasach I i IV - sprawdzono wagę plecaków szkolnych, z którymi praktycznie każdego dnia dzieci muszą podążać do szkoły. Wyniki nie są zadowalające

Wiele razy słyszy się o tym, że dzieci uczące się bywają zmęczone, gdyż do szkoły muszą dźwigać bardzo ciężkie plecaki. Rzeczywiście niejednokrotnie zauważa się ten problem. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu wzięli to zatem pod uwagę - w 2023 roku sprawdzano, czy waga tornistrów dostosowana jest norm, czy rzeczywiście bywają zbyt ciężkie dla małego dziecka.

Zważono 1425 uczniów i ich tornistry z zawartością i bez zawartości. Z uwagi na fakt, że w Polsce nie ma przepisów określających właściwą wagę tornistrów szkolnych do interpretacji wyników, przyjęto stanowisko Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), według którego ciężar tornistra szkolnego nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

- poinformowali pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu

Sprawdzonych zostało 101 oddziałów 13 szkół podstawowych powiatu wągrowieckiego

Wyniki nie są zadowalające. U 616 uczniów (43 %) ciężar tornistra nie przekraczał 10% masy ciała (norma niska), u 588 uczniów (41 %) ciężar tornistra mieścił się w przedziale 10-15% masy ciała (norma średnia), a 221 uczniów (16 %) nosi tornistry, których waga przekracza 15% masy ich ciała.

Z przebadanych oddziałów najbardziej obciążeni tornistrami w dniu kontroli byli uczniowie klas pierwszych, gdzie u 23 % uczniów waga tornistrów przekraczała 15% masy ich ciała oraz klas czwartych, gdzie problem przeciążonych tornistrów dotyczył 27% uczniów. Podczas kontroli stwierdzono, że poza podręcznikami, zeszytami i podstawowymi przyborami szkolnymi, na ciężar plecaka składają się również dodatkowe piórniki, książki, termosy i butelki plastikowe z napojami, śniadaniówki, słodycze, telefony, zabawki i stroje gimnastyczne.

- dodają pracownicy wągrowieckiego Sanepidu

Rodzice dzieci otrzymali ulotki informacyjne

Dzięki ulotce rodzice mogli dowiedzieć się ile średnio waży plecak szkolny ich pociechy oraz jakie są zalecenia w tej kwestii. Ważne instrukcje przekazano również samym uczniom.

Przeprowadzano instruktaż prawidłowego pakowania plecaka oraz rozmowy z uczniami na temat zawartości tornistrów i problemów zdrowotnych wynikających z ich nadmiernego ciężaru. Zachęcano uczniów do przynoszenia do szkoły tylko niezbędnych w danym dniu podręczników, zeszytów i przyborów oraz korzystania z możliwości pozostawienia ich w szkole.

- informuje Sanepid

Dyrektorom placówek szkolnych zalecono działania edukacyjne, które mogą skutkować rozwiązaniem problemów z przeciążonymi tornistrami. Działania mają dotyczyć tak dzieci, jak i rodziców.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu poinformowała, że kontrole wagi plecaków szkolnych będą przeprowadzane również w bieżącym roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto