Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera albumu "Wisła niepokorna". Powódź w Płocku na fotografiach [ZDJĘCIA]

Damian Kelman
Damian Kelman
plock.naszemiasto.pl
Dziś w Szkole Podstawowej nr 5 w Płocku odbyła się premiera albumu fotograficznego "Wisła niepokorna". Autorzy fotograf Tomasz Miecznik wraz z kronikarzem Janem Waćkowskim przygotowali publikację z okazji zbliżającej się czterdziestej rocznicy wielkiej powodzi w 1982 roku. Na spotkaniu pojawili się znani w rejonie politycy.

Premiera albumu "Wisła niepokorna" w Szkole Podstawowej nr 5

Dziś o godzinie 15:00 miała miejsce premiera albumu fotograficznego "Wisła niepokorna". Autorzy publikacji - fotograf Tomasz Miecznik wraz z kronikarzem Janem Waćkowskim przygotowali ją w ramach zbliżającej się czterdziestej rocznicy powodzi, która miała miejsce w 1982 roku i zalała Radziwie oraz okoliczne tereny po tej stronie rzeki. W albumie znalazły się fotografie z tamtego okresu, ukazujące trud i nieszczęście ludzi oraz zniszczenia, jakie przyniosła powódź, a także zdjęcia z późniejszych czasów. Chodzi tutaj o powódź w 2010 roku, gdy Wisła przerwała wał w miejscowości Świniary oraz zagrożenie powodziowe z lutego 2021 roku. Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego artystycznego przedstawienia młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego, w której odbyła się premiera.

Wystąpienia gości

Na premierę zostali zaproszeni przedstawiciele miejscowych władz, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz wspomnieniami. Zaczął rady związany z Radziwiem - Tomasz Kominek, będący również prowadzącym premiery. Opowiedział, między innymi, o swoich przeżyciach związanych z zagrożeniem w bieżącym roku, jak także docenił wkład lokalnej społeczności w zainteresowanie zagrożeniem i pomoc tam, gdzie była ona konieczna. Później głos otrzymał marszałek województwa mazowieckiego. Adam Struzik przedstawił z kolei swojej wspomnienia ze wszystkimi trzema wydarzeniami, opowiadając swoje losy i wkład w działalność na rzecz Płocka i zalanych, bądź zagrożonych, okolic. Następnie do zebranych przemówił Andrzej Nowakowski.**Prezydent naszego miasta również, pokrótce, przedstawił wszystkie wydarzenia ze swojej perspektywy, najwięcej czasu poświęcając jednak podziękowaniom dla mieszkańców za wsparcie w lutym, gdy miastu znów zagrażała powódź, a Wody Polskie zwlekały z wysłaniem na rzekę lodołamaczy. Ostatni przemawiał burmistrz Gąbina - Krzysztof Jadczak. Jego przemówienie, najbardziej emocjonalne, wiązało się ze smutnymi wspomnieniami powodzi w 1982 roku, w której uczestniczył jeszcze jako młody uczeń i dziecko, a także z opisaniem działań podjętych już w 2010 roku, kiedy woda wdzierała się na tereny jego gminy oraz sąsiednich. Burmistrz zwrócił także uwagę na konieczność wzmocnienia wałów w dolinie iłowsko-dobrzykowskiej. Jak poinformował, część z nich, a konkretniej siedmiokilometrowy odcinek, zostały solidnie wzmocnione, a jeśli chodzi o resztę, cały czas prowadzone są rozmowy, by wały pokryć siatką przeciw bobrom, które to stanowią największe zagrożenie w ich osłabieniu.** Na zakończenie przemówień, wszyscy z gości dziękowali twórcom albumu za ich wkład w upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń.

Wystąpienia autorów

Część oficjalną zakończyły natomiast wystąpienia autorów. Zaczął Jan Waćkowski, który po wzruszających i poważnych słowach poprzedników, pozwolił sobie na rozluźnienie atmosfery, ale również wskazanie, że czasy trudne i smutne mogą z sobą nieść pierwiastki dobrego humoru, zwłaszcza po kilku latach od wydarzeń. Kronikarz opowiedział kilka anegdot, które towarzyszyły mu podczas tworzenia tych chwytających za serca fotografii.**Tomasz Miecznik z kolei przedstawił w pigułce historię stworzenia albumu. Opowiadał, iż pierwotnie publikacja miała powstać na dziesięciolecie powodzi w Śniardwach, lecz autorzy zdecydowali, że warto będzie wzbogacić ją o niezwykle wartościowe i nostalgiczne zdjęcia z 1982 roku. Po części oficjalnej odbyło się podpisywanie przez twórców rozdanych darmowych albumów**, które otrzymali mieszkańcy, jak również toczyły się mniej oficjalne rozmowy, tyczące się przede wszystkim wspomnień tamtych lat oraz planów działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto