Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Juromania zapanowała też w Częstochowie. Można było zwiedzić podziemia Starego Rynku i Klasztor Paulinów

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Juromania zapanowała też w Częstochowie. Można było zwiedzić podziemia Starego Rynku i Klasztor Paulinów
Juromania zapanowała też w Częstochowie. Można było zwiedzić podziemia Starego Rynku i Klasztor Paulinów Zdjęcia autorstwa Łukasza Kolewińskiego (Stary Rynek) i z oficjalnego profilu FB - Juromania (Klasztor Paulinów)
Jedną z lokalizacji, gdzie w miniony weekend stawili się Juromaniacy, była Częstochowa. W programowej ofercie znalazł się Stary Rynek i Klasztor Paulinów.

Jeden z najciekawszych i najpiękniejszych regionów turystycznych w Polsce ma swoje święto. Koncerty, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty, turnieje rycerskie - w kilkudziesięciu lokalizacjach, na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego – tak wyglądała ostatnia edycja JUROMANII, czyli cyklicznej imprezy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, która odbywa się we wrześniu jako podsumowanie lata.

Widowiskowy taniec z ogniem

W tym roku impreza odbywała się pod hasłem "Poczuj smak historii", co było dobrym pretekstem, by Częstochowa otworzyła szeroko wejście do Starego Ratusza. Z tej okazji Muzeum Częstochowskie zaproponowało zwiedzanie tego unikatowego rezerwatu archeologiczno-architektonicznego na Starym Rynku. Każdy mógł zwiedzić piwnice dawnego ratusza. Dzieciom proponowano, by zostały Superdetektywami i wystartowały w konkursie pełnym zagadek do rozwiązania. Uczestnicy zainspirowani eksponatami brali udział w warsztatach projektowania strojów historycznych oraz warsztatach ceramiczno-jubilerskich. Były więc przedmioty z gliny oraz ozdoby - kolczyki, zawieszki i broszki z modeliny.

Dodatkową atrakcją nawiązującą również do hasła Juromanii, tym razem smaku, była degustacja regionalnych dań. Na koniec organizatorzy zaprosili do obejrzenia widowiskowego fire show.

Wizyta w jasnogórskiej bibliotece

Z kolei na Jasnej Górze podczas Juromanii można było zobaczyć miejsca, których bez przewodnika trudno dostrzec. Zostały przygotowane przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki. Szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki został położony na znajdujące się tam księgi gości. Można było zobaczyć, kto i po co, z jakimi intencjami przybywał do klasztoru, co towarzyszyło takim wizytom. Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, budził spore zainteresowanie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto