Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

In vitro w Częstochowie. Wkrótce będzie można składać wnioski o dofinansowanie zabiegu

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
UM Cz-wa
Bezdzietne pary z Częstochowy ponownie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie zabiegów in vitro. Będzie ku temu okazja w najbliższą sobotę, 10 lutego, w Urzędzie Miasta przy ul. Ślaskiej 11/13. Pracownicy będą czekać na zainteresowanych w godzinach od 9.00 do 12.00.

Dofinansowanie zabiegów in vitro w Częstochowie. Kto może skorzystać z programu?

Program dofinansowania do zabiegów in vitro w tym roku będzie realizowany po raz dwunasty. Jego głównym celem jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Częstochowy.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu in vitro, w wysokości do 5 tys. zł – pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Chętni na dofinansowanie muszą złożyć odpowiedni wniosek. Okazja ku temu będzie w najbliższą sobotę, 10 lutego, w godzinach 9.00-12.00 w Urzędzie Miasta przy ul. Ślaskiej 11/13. Przy naborze decyduje kolejność zgłoszeń.

A oto kryteria kwalifikacji do programu:
• wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat w/g rocznika urodzenia – dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat (wg rocznika urodzenia) jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml,
• pozostają w związku małżeńskim lub w związku partnerskim,
• są mieszkańcami zameldowanymi w Częstochowie,
• poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego,
• zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Wnioski o objęcie dofinansowaniem wraz z oświadczeniami dostępne są na stronie https://www.czestochowa.pl/in-vitro

Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego jest prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, które zapewniają możliwość takiego leczenia, dysponują odpowiednią, doświadczoną kadrą oraz odpowiednią aparaturą medyczną i w ostatnich latach wykonały co najmniej 200 programów zapłodnienia pozaustrojowego rocznie.

Realizatorami programu są obecnie: Provita Sp. z o.o. Katowice, Medi Partner Sp. z o.o Warszawa, Gyncentrum Sp. z o.o., Centrum Leczenia Niepłodności Novomedica Sp z o.o., Centrum Bocian Sp. z o.o. Sp.k., Gameta-Szpital Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k. Pacjenci sami wybierają, z usług której kliniki chcą skorzystać.

In vitro w Częstochowie

Częstochowa w 2012 roku jako pierwsze miasto w Polsce przyjęła program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Częstochowy. Była to pionierska inicjatywa samorządu lokalnego w tej dziedzinie.

Program został opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Sławomira Wołczyńskiego. Przyjęcie go przez Częstochowę zapoczątkowało działania rządu oraz innych samorządów w zakresie stosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Oficjalna nazwa programu w naszym mieście brzmi "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015 - 2017". W kolejnych latach był on kontynuowany na podstawie zaktualizowanej wersji w latach 2018-2020, 2021-2023 i teraz jest przewidziany na lata 2024-2026.

Od początku realizacji częstochowskiego programu in vitro złożono prawie 400 wniosków o dofinansowanie terapii. Po medycznej weryfikacji, czekające na potomstwo pary przeszły ponad 300 procedur. Urodziło się już 79 dzieci, w tym 8 par bliźniaków.

- Relacja zysków społecznych do kosztów finansowych, jakie miasto ponosi w związku z tym programem, nie pozostawia wątpliwości co do jego opłacalności – przez te wszystkie lata na dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta wydano niecałe 1,5 mln zł - mówi Tomasz Jamroziński, kierownik biura prasowego częstochowskiego magistratu. - To koszty bardzo umiarkowane, z którymi Częstochowa radziła sobie nawet w okresie najbardziej intensywnego osłabiania samorządowych finansów przez rozwiązania fiskalne i inne działania w sferze gospodarczej - podkreśla.

Co ciekawe, od pierwszej edycji program wspiera częstochowska firma Deltim, która każdemu dziecku (a właściwie to jego rodzicom) funduje wózek własnej produkcji. Nie stawiała ona żadnych warunków i nie wymagała ani publicznego, ani marketingowego zaangażowania ze strony par, które otrzymają te praktyczne dla młodych rodziców prezenty.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto