Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Muzyczny im. Jerzego Semkowa "Maestro z Radomska" rozpoczęty. Koncert inauguracyjny w MDK. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 18 listopada, koncertem w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczął się Festiwal Muzyczny im. Jerzego Semkowa "Maestro z Radomska".

W sobotę, 18 listopada, koncertem w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczął się Festiwal Muzyczny im. Jerzego Semkowa "Maestro z Radomska". Wydarzenie organizuje Fundacja Inicjatyw Kulturalnych. W sali widowiskowej MDK wystąpiła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. Solistą był wybitny wiolonczelista Tomasz Strahl, który wykonał "Koncert wiolonczelowy a-moll" Roberta Schumanna. Podczas koncertu miało miejsce prawykonanie utworu na orkiestrę symfoniczną napisane przez Alicji Gronau w hołdzie wielkiemu dyrygentowi. W drugiej części koncertu zabrzmiała IV Symfonia Ludwiga van Beethovena.

W koncercie inauguracyjnym w MDK wzięła udział najbliższa rodzina słynnego dyrygenta, w tym Colette Semkow, jego żona, która założyła Fundację im. Semkowa.

Jerzy Semkow to Honorowy Obywatel Radomska. Kochał Radomsko, tutaj się urodził w 1928 roku. Wyjechał na studia dyrygenckie do Krakowa, a później w szeroki świat. Był wyjątkowym artystą i prawdziwym ambasadorem polskiej muzyki w całym świecie dyrygując najlepszymi orkiestrami świata na scenach Nowego Jorku, Cleveland, Dallas, Moskwy, Paryża, Berlina, Wenecji, Rzymu, Bolonii czy Genui proponował melomanom utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i wielu innych polskich kompozytorów.

Był m.in. dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze, jednego z najlepszych amerykańskich zespołów symfonicznych - Cleveland Orchestry, St. Louis Symphony Orchesrty, Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji RAI oraz szefem filharmonii w Rochester. Zarząd Polskiego Radia przyznał mu w 2008 roku prestiżową nagrodę muzyczną – Diamentową Batutę i zupełnie zasłużenie nazwał księciem batuty. Nagrywał dla światowych firm fonograficznych, ale wyjątkową maestrię najbardziej oddawały wykonania koncertowe, gdy orkiestry pod jego przewodnictwem zaczarowywały widownie.

W latach 1946-1951 studiował dyrygenturę pod kierunkiem A. Malawskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, od 1951 do 1953 w Konserwatorium w Leningradzie u J. Merawińskiego. W latach 1954 - 1956 był jego asystentem w Filharmonii Leningradzkiej. Od 1956 do 1958 był dyrygentem Teatru Balszoj w Moskwie. Po powrocie do Polski w okresie od 1958 do 1961 sprawował funkcję dyrygenta, do 1959 również kierownika artystycznego w Państwowej Operze w Warszawie. W latach 70. rozpoczął współpracę z orkiestrami symfonicznymi. Występował z najsłynniejszymi orkiestrami m.in. Orkiesrtą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, London Phiharmonic, Wiener Symphoniker, Israel Phiharmonic, orkiestrami w Madrycie, Oslo, Hadze, Nepalu, Montrealu, Sydney, Waszyngtonie, Chicago, San Frnacisco, Dallas i wieloma innymi. Był inicjatorem powstania i patronem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Był Komandorem francuskiego Orderu Arts et Lettres.

Co jeszcze w programie Festiwalu "Maestro z Radomska"?

Na 21 listopada (godz. 18) zaplanowano koncert kameralny w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz. Wystąpią: Karolina Smabor-Kobiałka – sopran, Agnieszka Michalska – fortepian, Paweł Pawlik – fortepian, Konrad Derlatka – baryton. Kolejny koncert kameralny odbędzie się 23 listopada o godzinie 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku; wystąpią Sylwia Stępień – sopran, Krzysztof Stępień – gitara i Przemysław Wojciechowski – akordeon.

Festiwal zakończy się 26 listopada (godz. 16.30) Koncertem Finałowym w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku. Podczas koncertu będzie można posłuchać Kwartetu Smyczkowego „Camerata” (Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka, Roman Hoffmann – wiolonczela).

Wydarzenia towarzyszące:

  • 19 listopada, godzina 16 – spotkanie z Małgorzatą Komorowską, autorką książki „Jerzy Semkow. Magia batuty” oraz prezentacja nagrań płytowych Jerzego Semkowa – Klubokawiarnia SisCake;
  • 22 listopada, godzina 16.30 – warsztaty dla stypendystów FIK i uczniów PSM I st. im. G. Bacewicz, prowadzenie Anna Maria Huszcza – kompozytorka, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. G. Bacewicz w Radomsku;
  • 24 listopada, godzina 11 – wykład o działalności Jerzego Semkowa – życie i zawód dyrygenta oraz projekcja filmu dokumentalnego „Jerzy Semkow” w reżyserii Aleksandry Osadowskiej Padlewskiej, Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto