Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w pełni, a w RCGW S.A. trwa realizacja nowych inwestycji

Redakcja
Oś wodna
Oś wodna
Lipiec to pierwszy miesiąc letnich wakacji, często najbardziej lubiany spośród wszystkich w roku, szczególnie przez najmłodszych. Młodzież i dzieci odpoczywając od szkolnych obowiązków szukają miejsca i zajęcia dla siebie, nierzadko pozostając w rodzinnym mieście.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat obraz Tychów dynamicznie się zmienia. Powstają miejsca do wypoczynku, relaksu, miłego spędzenia czasu. I tak mamy piękny plac Baczyńskiego, na którym odbywają się liczne imprezy kulturalno- -rozrywkowe czy też urokliwy skwerek z fontannami przed kościołem Marii Magdaleny na Starych Tychach. Warto także wspomnieć o Paprocanach, które w ostatnim czasie przeszły niezwykłą transformację i można poczuć się tam, jak na wczasach w nadmorskim kurorcie.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno- -Ściekowej S.A. w Tychach od dłuższego czasu zajmuje się przygotowaniem niezwykle atrakcyjnych dla mieszkańców inwestycji związanych z szeroko pojętą gospodarką wodną.

W RCGW S.A. tegoroczne wakacje będą należały do pracowitych. Przygotowanie czterech wielkich przedsięwzięć, nie licząc bieżących obowiązków, wymaga niemałego nakładu pracy, szczególnej uwagi i staranności, by inwestycje mogły być zrealizowane z sukcesem i w określonym terminie.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do takich aktywnych, pod względem pracy, wakacji w spółce, bo mamy je od kilku dobrych lat. Najpierw na skutek realizacji projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach", a teraz tytułem nowych inwestycji wodnych - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A. - Chodzi o przedsięwzięcia, które nie tylko znajdą się wśród tych, które zmieniają oblicze miasta na lepsze, ale również przyczynią się do tego, że mieszkańcom w Tychach będzie się lepiej mieszkało i odpoczywało nawet w wakacje - dodaje.

Po pierwsze: aquapark

Z początkiem lipca br. ogłoszony został konkurs na "Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej Parku Wodnego w Tychach". - Przygotowując regulamin konkursu kilka rozwiązań wpisaliśmy jako obligatoryjne, jednak zostawiliśmy projektantom duże pole do popisu i realizacji własnych wizji i koncepcji - wyjaśnia Piotr Romańczuk, dyrektor działu rozwoju i inwestycji RCGW S.A. - Chcemy, by w aquaparku były między innymi basen sportowy, rekreacyjny z różnymi atrakcjami, jacuzzi, zjeżdżalnie, strefa wellness, strefa fitness, saun, strefa dzieci i rodziców, a także część gastronomiczna itp.

Uczestnicy konkursu już mogą składać wnioski o udział w konkursie. Termin rozstrzygnięcia konkursu zaplanowano na 29 listopada. Zwycięzca konkursu uzyska zlecenie na wykonanie projektu obiektu, który ma być oddany do użytkowania w połowie 2015 roku.

Ciekawostką jest, że w tym projekcie biorą także udział mieszkańcy Tychów, którzy do RCGW S.A. nadesłali swoje propozycje związane z aquaparkiem. Jedną z nich jest przedstawiona na zdjęciu zjeżdżalnia. Nie znaczy to jednak, że etap konsultacji z mieszkańcami został zakończony. Mieszkańcy w ramach akcji "Buduj razem z nami" nadal mogą przesyłać na adres [email protected] swoje propozycje, do czego gorąco zachęcam, bo mogą one zostać wykorzystane w dalszym etapie inwestycji.

Po drugie: elektrownia wodna

W pobliżu Jeziora Paprocańskiego, na jazie rzeki Gostynki, zostanie zamontowana mała elektrownia wodna, a zasilane wodą rzeki, koło młyńskie będzie napędzało generator, efektem czego wytworzony z odnawialnych źródeł energii prąd zasili oświetlenie w parku Paprocańskim wieczorem i w nocy, a w dzień wykorzystany zostanie do napowietrzania wód jeziora przy kąpielisku za pomocą fontann pływających.

Do poczynionych przez spółkę działań zaliczyć możemy wyjaśnienie kwestii własnościowych tutejszego jazu, uzyskanie zaświadczenia Natura 2000 oraz pozwoleń i zgód, m.in. na wykorzystanie obwałowania rzeki Gostynki na potrzeby budowy mikro elektrowni wodnej czy możliwość wykorzystania wód jeziora celem usytuowania w nim fontann napowietrzających. Niedawno dotarły uwagi Okręgowego Polskiego Związku Wędkarskiego w zakresie konieczności zabudowy tzw. przepławki umożliwiającej migrację ryb oraz zapewnienia minimalnego przepływu wody w rzece. Niezależnie, Inwestor złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie inwestycji z funduszy europejskich, przeprowadził konsultacje z Urzędem Miasta oraz innymi niezbędnymi instytucjami, m.in. w sprawie oddziaływania inwestycji na środowisko. Jednym słowem, gromadzona jest niezbędna dokumentacja, a "na dniach" ogłoszony zostanie przetarg na projekt budowlany i wykonawczy.

Po trzecie: oś wodna w Parku Miejskim

Już w niedługim czasie zmieni się także otoczenie miejskiego ratusza. w pobliżu którego powstanie miejsce urokliwe, dające mnóstwo pozytywnych emocji i doznań estetycznych. Mowa tutaj o nowoczesnej osi wodnej, która będzie niezwykłą przestrzenią łączącą wodę, zieleń, światło i dźwięk. Dla dzieci będzie to miejsce na zabawę w czystej wodzie, dla młodzieży miejsce spotkań w atrakcyjnym otoczeniu, dla starszych miejsce relaksu. Oś wodna będzie miejską atrakcją zarówno w dzień, jak i po zmierzchu, kiedy to zmieni się w pokaz wody, światła i muzyki (fontanna z drukarką wodną oraz projektorem multimedialnym).

W wyniku przetargu na projekt wybrano ofertę pracowni projektowej z Wrocławia i z nią podpisano umowę. Obecnie analizowany jest rynek drukarek wodnych, ich poszczególne typy i rozwiązania. W Polsce nie ma firm, które produkują takie urządzenia, więc analizowane są oferty firm zagranicznych, m.in. z Anglii, Francji i Niemiec.

Po czwarte: oczyszczalnia ścieków

Tutaj realizowane są kolejne, wcześniej zaplanowane inwestycje. Niebawem rozpocznie się budowa zbiorników na odpady płynne, które będą dozowane do komór fermentacyjnych, co zwiększy produkcję biogazu, a tym samym energii elektrycznej. Chodzi o wykorzystanie m.in. tłuszczów i serwatki, której duże ilości RCGW S.A. odbiera z przemysłu mleczarskiego. Spółka uzyskała także pozwolenie na budowę trzeciego agregatu prądotwórczego.

Dzięki temu będzie produkować energię elektryczną i cieplną, która w 150-160 proc. pokryje zapotrzebowanie na oczyszczalni. Warto zauważyć, że już obecnie ilość energii elektrycznej produkowanej na oczyszczalni przekracza 100%. Jest ona zatem samowystarczalna. Nadwyżka, rzecz jasna, sprzedawana jest do sieci.

Po piąte: kanalizacji ciąg dalszy

- Zakończenie projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" nie oznacza, że my także kończymy działalność - mówi Wojciech Krupa, kierownik działu sieci kanalizacyjnych.

- Wręcz przeciwnie. Zgodnie z wymogami, Jednostka Realizująca Projekt będzie funkcjonowała jeszcze ponad trzy lata, w trakcie których nastąpią kontrole instytucji nadzorujących i audyty. Zakończyliśmy prace związane z Raportem Końcowym i wnioskiem o płatność końcową. Pamiętajmy, że jeszcze 7,5 mln euro trafi do kasy miasta ze środków unijnych celem refundowania poniesionych wydatków - dodaje. Sieć kanalizacyjna będzie się stale rozbudowywała, a kolejni mieszkańcy będą mogli się do niej przyłączać. Na dzień dzisiejszy mamy już podłączonych ponad 2 tys. nieruchomości z 3,8 tys. planowanych do podłączenia. Korzystając z okazji ponownie apelujemy do mieszkańców o dopilnowanie rozdziału ścieków na swoich posesjach, tak aby w przyszłości uniknąć problemów podczas długotrwałych i nawalnych deszczy. Rozdział ścieków przez mieszkańców na posesjach jest w chwili obecnej przedmiotem kontroli Straży Miejskiej, która sprawdza stan zaawansowania prac, prosi o okazanie rachunków za wywóz nieczystości, poucza i mobilizuje do podłączenia i rozdziału kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje w pełni, a w RCGW S.A. trwa realizacja nowych inwestycji - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto