Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy oglądają jasnogórską szopkę. Częstochowa. Szopka na Jasnej Górze 2014

PC
Jak co roku w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia Paulini otwierają na Jasnej Górze szopkę. Pomimo kapryśnej pogody do jej obejrzenia ustawiła się długa kolejka. Niektórzy z żalem patrzyli na zamknięte w klatkach zwierzęta, inni zachwycali się białymi lisami i plastikowymi słoniami. Ze żłóbka zniknął też napis "Jemu chała". Zobaczcie zdjęcia z Częstochowy!

Jasnogórska szopka to przestrzennie jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. m2 ogrodów jasnogórskich. Należy także do tzw. „żywych” szopek.

Hasłem przewodnim są słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” - jest to nawiązanie do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego, rozpoczętego w Kościele 30 listopada 2014 r., w pierwszą niedzielę Adwentu.

"Jemu chała na wieki?". Internauci zareagowali

Nad budową szopki czuwał tradycyjnie o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru. Nie obyło się jednak bez wpadki. Przy żłóbku jeden z napisów głosił: "Jemu chała na wieki", szybko jednak poprawiono błąd, który wychwycili na zdjęciach jeszcze przed oficjalnym otwarciem internauci.

Jak wygląda szopka?

Drewniane zabudowania gęsto otoczone choinkami, pośród nich sprzęty rolnicze, wóz zaprzężony w konie sprawiają, że szopka jasnogórska co roku nabiera szczególnego uroku polskiej wsi. W centralnej części stoi szopa, nad którą bije blask świecącej gwiazdy betlejemskiej oraz widoczne są sylwetki dwóch aniołów. We wnętrzu szopki, po prawej stronie, umieszczony jest żłóbek z Dzieciątkiem, obok figury Maryi i św. Józefa oraz pasterzy, aniołów i trzech króli.

Po przeciwnej stronie przygotowano specjalną dekorację zachęcającą do chwili refleksji. Upływający szybko czas symbolizują zegary, a lustra zachęcają do spojrzenia na siebie i odpowiedzi na pytanie, jakim jestem człowiekiem.

Amelka obchodzi 18. urodziny!

W jasnogórskiej Szopce znajdują się zagrody dla zwierząt: Amelki, która w tym roku obchodzi 18-te urodziny, owiec, dwóch kucyków, kóz górskich, trzech lisów białych, które najbardziej przykuwają uwagę zwiedzających, alpak, drobiu domowego, pawi, bażantów, gołębi oraz psa - Largo.

- Co roku przychodzę tu z wnukiem oglądać szopkę. Szkoda, że niektóre zwierzęta muszą być trzymane w klatkach, ale inaczej przecież nie moglibyśmy ich tu podziwiać. Najbardziej w tym roku podobają się nam białe lisy, no i jak zawsze odwiedzamy oślicę Amelkę - mówi pan Andrzej, który przyjechał zobaczyć szopkę z Rakowa.

W tym roku jasnogórska szopka zawiera też akcenty związane z tegoroczną kanonizacją św. papieża Jana Pawła II. Na murach prowadzących do jasnogórskiej Szopki zostały umieszczone 22. wielkoformatowe zdjęcia z pobytu św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, autorstwa Zdzisława Sowińskiego, częstochowskiego fotografa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto