Niezwykłe tajemnice znajdują się w podziemnych jaskiniach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale niewiele osób o nich słyszało. Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Podziemnych Zjawisk Krasowych "Speleo-Myszków" znaleźli ciekawy sposób na to, aby to zmienić.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przygotowali specjalną prezentację dla uczniów ze szkół woj. śląskiego. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał stowarzyszeniu na ten cel dotację w wysokości ponad 15 tysięcy złotych. Pieniądze z Funduszu przeznaczono na wyposażenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Myszkowie, gdzie będą odbywać się zajęcia.

Kiedyś na terenie Jury szumiało morze. Na jego dnie zbierały się skorupy martwych zwierząt. Tak właśnie powstały grube pokłady wapienia, które z upływem czasu ulegały rozpuszczeniu, czyli krasowieniu. Dzisiaj Jura stanowi jedno z największych skupisk jaskiń w Polsce.

Tu właśnie odkryto pierwsze ślady występowania człowieka na terenach Polski. W jaskini Koziarnia archeolodzy odkryli ciąg palenisk rozmieszczonych tak, żeby wypłoszyć niedźwiedzie jaskiniowe. Współcześnie w polskich jaskiniach najchętniej mieszkają nietoperze.

W myszkowskim Domu Kultury speleolodzy przygotowali sztuczną jaskinię, jedyną tego typu w regionie. Będzie można zobaczyć, jaka flora i fauna występuje w autentycznych jaskiniach. Model posiada stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie naciekowe i misy martwicowe. Zwiedzający dowiedzą się, co te określenia oznaczają.

- Lekcja w sztucznej jaskini może zamienić się w przygodę i szansę poznania przyrodniczych okazów na co dzień niedostępnych - mówi Piotr Biernat, rzecznik WFOŚiGW w Katowicach.

Ale przewidziano także udział w prawdziwych wyprawach do tych jaskiń, które są łatwiej dostępne. Uczestnicy przekonają się wtedy, jakie wrażenie robi naturalne piękno jurajskich jaskiń.

Przewodnicy będą również tłumaczyć młodym ludziom, jak mądrze korzystać z bogactwa Jury, chroniąc przyrodę i zachowując własne bezpieczeństwo.Niezwykłe bogactwo jaskiń Jury

Najdłuższe i najgłębsze jaskinie Jury:
Jaskinia Wierna - 1027 m długości.
Jaskinia Wierzchowska Górna w Wierzchowiu - 975 m długości
Jaskinia Brzozowa - 645 m długości
Jaskinia Szachownica I - 600 m długości
Studnisko w Sokolich Górach - 75,5 m głębokości
Szeroki Aven - 59 m głębokości
Januszkowa Szczelina - 56 m głębokości
Piętrowa Szczelina - 45 m głębokościWiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!