Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat myszkowski: co dalej gimnazjalisto

Krzysztof Suliga
ZS nr 2 w Myszkowie zorganizował w tym roku Festiwal Nauki, na który zaprosił gimnazjalistów, by zachęcić ich do nauki w tej szkole.
ZS nr 2 w Myszkowie zorganizował w tym roku Festiwal Nauki, na który zaprosił gimnazjalistów, by zachęcić ich do nauki w tej szkole. fot.Krzysztof Suliga
Czy lepiej kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum czy może iść do zawodówki

Oferta edukacyjna dla kończących gimnazja uczniów w naszym powiecie jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Są trzy licea ogólnokształcące oraz zespoły szkół z technikami i zasadniczymi szkołami zawodowymi plus Zakład Doskonalenia Zawodowego.
Po ukończeniu gimnazjum, uczniowie i rodzice stają przed podjęciem decyzji – w jakiego typu szkole się dalej kształcić - czy lepiej zdobyć szybko zawód w zawodówce i iść do pracy, czy iść do technikum i być może kontynuować naukę na studiach czy też decydować się na liceum i dopiero w trakcie nauki ukierunkowywać się pod kątem studiów i konkretnego zawodu. Niektórzy nie mają wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem dla nich jest liceum, inni bez wahania wybierają technikum. Coraz mniej osób zapisuje się do szkół zawodowych, a część z nich wybiera placówki poza naszym powiatem, np. w Częstochowie czy Zawierciu.
Inny problem, to wybór szkoły, w której uczeń nie daje sobie rady. Niektórzy nie mają predyspozycji do nauki w technikum czy liceum, ale rodzice nie wyobrażają sobie, żeby ich dziecko poszło do zawodówki. Bywa, że w końcu tam trafia, albo ledwo kończy liceum, nie mając ani zawodu ani szans na studia. Dlaczego warto uczyć się w liceum ogólnokształcącym?
- W technikum wybiera się konkretny zawód, który zawęża zakres zainteresowań. Później jest się ukierunkowanym na określony rodzaj studiów. U nas, jeśli ktoś uzna, że wybrał nieodpowiedni dla siebie profil, może go po pierwszym roku zmienić. 90 procent absolwentów naszej szkoły idzie na studia - przekonuje Dorota Nowak, wicedyrektor LOw Myszkowie. - Mamy bardzo dobrą bazę szkolną w postaci technicznej i pomocy naukowych, jednozmianowy system lekcji – od godz. 8 do 14.10. Dojeżdżający do szkoły mogą sobie w ten sposób jakoś poradzić.
Liceum ma wymianę z Niemcami, Anglią i Holandią. Co roku bierze w niej udział przez tydzień około 60 uczniów. Jest niezła baza sportowa – hala i siłownia. W ramach SKS-u są żeńskie i męskie sekcje piłki siatkowej, koszykówki, lekkoatletyka, halowa piłka nożna i tenis stołowy. Przez siedem lat liceum ukończyło około 1400 osób, a matury nie zdały zaledwie 2.
Swą bazę techniczną, sportową oraz ofertę i zajęcia dodatkowe starają się rozwijać także pozostałe szkoły, które walczyć muszą o ucznia nie tylko z konkurentami z powiatu, ale i spoza niego.
W LO w Myszkowie są następujące klasy profilowane: matematyka – fizyka, matematyka – geografia, biologia – chemia, język polski – biologia, język polski – historia (wszystkie z językiem obcym) oraz od najbliższego roku szkolnego WOS – języki obce. W Liceum Ogólnokształcącym w Koziegłowach wybierać można naukę spośród trzech profilowanych klas: biologiczno-chemicznej, humanistycznej i matematyczno – geograficznej.
Po technikum i zawodówce mamy konkretna pracę. Jesteśmy konkurencyjni na rynku edukacyjnym. Mamy doskonałą lokalizację i sportowe zaplecze. Mamy bardzo dobrze wyposażone pracownie i podpisane umowy z firmami, w których nasza młodzież odbywa praktyki zawodowe. Bywa, że pracodawcy zaglądają do nas, interesując się najzdolniejszymi uczniami. Nawet przedsiębiorstwo z Zawiercia chciało zatrudnić mechatroników zaraz po ukończeniu szkoły. Technikum ma tę przewagę nad liceum, że po jego ukończeniu ma się konkretny zawód. Po liceum trzeba albo iść na studia, albo do szkoły policealnej dającej zawód. Po liceum cykl edukacyjny jest dłuższy – przekonuje Eugeniusz Bugaj, dyrektor ZS nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie.
W tej szkole kształcić można się w technikum w zawodach: technik mechatronik, technik elektronik, technik elektryk, technik mechanik, technik ochrony środowiska, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista, technik logistyk, technik budownictwa i technik pojazdów samochodowych.
Jeśli chodzi o szkołę zawodową jest w niej kilka kierunków samodzielnych jak np. piekarz, cukiernik, kucharz małej gastronomii, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer czy sprzedawca, a oprócz tego cała masa zawodów w klasach wielozawodowych. Kształcenie ogólne odbywa się w nich w szkole, a zawodowe na kursach.
W Liceum Ogólnokształcącym w Żarkach można kształcić się w klasach o różnych profilach – w klasie turystyczno – sportowej, o profilu językowym (angielski, niemiecki), o profilu humanistycznym (z rozszerzonym j. polskim, historią i WOS), matematyczno-informatycznej, biologiczno-chemicznej.
W technikum w Żarkach postawili generalnie na obsługę ruchu turystycznego. Można się tam uczyć w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik turystyki wiejskiej, technik informatyk oraz technik organizacji usług gastronomicznych.
Zespół Szkół nr 2 w Myszkowie na Będuszu oferuje zawody, w których nie kształcą inne szkoły w powiecie. Można tam uczyć się na kierunkach: technika architektury krajobrazu, technika ekonomisty, technika spedytora, technika technologii żywności. Nowymi kierunkami są technik geodeta i technik żywienia i gospodarstwa domowego. W szkole wprowadzane są różne techniczne nowinki. Ostatnio zakupiona została interaktywna tablica.
Jest jeszcze Zakład Doskonalenia zawodowego w Żarkach, który prowadzi na rok szkolny 2011/2012 nabór do technikum w zawodzie technik teleinformatyk. W zasadniczej szkole zawodowej kształci na kierunkach: kucharz małej gastronomii, murarz i technolog robót wykończeniowych. Jest też klasa wielozawodowa. ZDZ ma swoją, bardzo dobrze wyposażoną kuchnię i warsztaty dla budowlańców, w których odbywają się zajęcia. warsztatami budowlanymi nie dysponuje żadna inna szkoła w powiecie myszkowskim.
- U nas uczniowie uczą się cały czas zawodu. Na praktykach w firmach często w pierwszych klasach zajmują się głównie sprzątaniem i zmywaniem naczyń – mówi Kazimierz Lamch, dyrektor ZDZ w Żarkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto