Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poraj: gminna oczyszczalnia i biurowiec w rękach spółki Poreco. Mieszkańcy protestują

AH
AH
Poraj: gminna oczyszczalnia i biurowiec w rękach spółki Poreco. Mieszkańcy protestują. Pod koniec zeszłego roku na mocy uchwały Rady Gminy, spółka Poreco przejęła tereny gminnej oczyszczalni ścieków w Poraju i budynek biurowca, w którym znajduje się siedziba spółki. Wywołało to protesty mieszkańców gminy, którzy wystosowali list otwarty skierowany do wójta gminy, Łukasza Stachery, domagając się w nim wyjaśnienia, dlaczego gminne tereny zostały przekazane spółce odpowiedzialnej za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzania ścieków od mieszkańców gminy Poraj.

Poraj: gminna oczyszczalnia i biurowiec w rękach spółki Poreco. Mieszkańcy protestują

Wójt gminy, Łukasz Stachera przyznaje, że transakcja przekazania gminnego mienia spółce była zaplanowana w zeszłorocznym budżecie.

– W budżecie na 2015 rok planowaliśmy sprzedaż oczyszczalni ścieków i budynku spółce Poreco. Było to uwzględnione, jako dochody gminy ze sprzedaży mienia i dlatego do końca roku musieliśmy to zrealizować. Mogliśmy to zrobić wcześniej, ale mieliśmy wiele pracy przy planowaniu inwestycji i środków unijnych, dlatego zrealizowaliśmy to pod koniec roku w listopadzie i grudniu. Mamy na to podjęte uchwały Rady Gminy zatwierdzone przez nadzór prawny wojewody, wszystko jest zgodnie z prawem – podkreśla wójt, Łukasz Stachera.

Wójt przyznaje, że już wcześniej ustalono, że wszystkie trzy oczyszczalnie znajdujące się na terenie gminy (w Poraju, Żarkach Letnisku i Jastrzębiu) będą sprzedawane na rzecz spółki, a z kolei sieci kanalizacyjne i wodociągowe, a także przepompownie będą jej oddawane. Oczyszczalnia w Poraju po raz ostatni była modernizowana w 2004 roku i obecnie wymaga prac remontowych. Na razie gmina nie może sprzedać oczyszczalni w Żarkach Letnisku i Jastrzębiu, ze względu na kilkuletnią blokadę, gdyż były one budowane ze środków unijnych.

– Środki ze sprzedaży tych terenów, które otrzymamy od spółki, przeznaczymy, jako wkład własny na inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne. Spółka, gdy była powoływana, miała być dokapitalizowana i podjęliśmy uchwałę, jako Rada Gminy, że do 2020 roku dokapitalizujemy ją do kwoty 4 mln zł. Co roku mamy zatem przekazywać jej środki. Pieniądze, które spółka przekazała za wspomniane tereny, będą przeznaczone, jako wkład własny w budowę kanalizacji w Jastrzębiu, Żarkach Letnisku i Masłońskim – dodaje wójt gminy Poraj, który jednocześnie przyznaje, że nikt nie brał pod uwagę prywatyzacji gminnej spółki, o czym też zrobiło się głośno po przekazaniu jej zarówno oczyszczalni, jak i budynku biurowca.

– Nie wyobrażam sobie, by ktoś chciał kupić spółkę, która zajmuje się kwestiami wody i kanalizacji w gminie. Gmina nie może na to pozwolić i nikt o tym nie myślał – dodaje Stachera.

Sprzedaż terenów spółce Poreco odbiła się również szerokim echem ze względu na trudną sytuację finansową gminy. Pojawiły się głosy, że transakcja może po części być receptą na finansowe kłopoty.

– Mieliśmy swoje problemy, głównie ze względu na brak sprzedaży mienia deweloperowi, który był zainteresowany budową osiedla w Żarkach Letnisku, ale wycofaliśmy się z tego po prośbach mieszkańców, a także sytuacji panującej w oświacie. Musimy, co roku mieć około 8 mln, by przeznaczyć je na zadania z zakresu oświaty, dlatego każdy grosz, który wpływa do budżetu się liczy. Braliśmy też to pod uwagę, że dzięki tej sprzedaży będziemy w stanie ustabilizować naszą sytuację – wspomina Łukasz Stachera.

W tym roku, jak zapowiada prezes spółki, Rafał Kępski, budynek spółki przejdzie termomodernizację. - Spółka planuje w tym roku dokonać szeregu prac modernizacyjnych na oczyszczalni ścieków w Poraju gdyż ostatnia większą modernizacja była dokonywana prawie 10 lat temu. Co do siedziby spółki, w tym roku na pewno wykonamy termomodernizację budynku. Na te cele będziemy starali się pozyskać środki zewnętrzne. Spółka w chwili obecnej będzie dokonywała tych prac już na swoim mieniu, co jest rzeczą zasadną. Planujemy także budowę krótkich odcinków sieci wodociągowej - mówi prezes spółki Poreco.

Cena wody w gminie poszła w górę

Od 1 kwietnia mieszkańców gminy Poraj dotknęła podwyżka opłat za wodę.

Wcześniej mieszkańcy gminy płacili za wodę 2,84 zł/m3. Po podwyżce, która wynosi dokładnie 15 groszy, teraz mieszkańcy zobligowani są do zapłaty 2,98 zł/m3 miesięcznie. Jak podkreśla, wójt gminy, Łukasz Stachera, podwyżka nie ma żadnego związku ze sprzedażą wspomnianych terenów spółce Poreco.

– Wynika to z kwestii inflacyjnych i amortyzacyjnych. Nie jest to związane z tymi transakcjami, bo przekazaliśmy spółce oczyszczalnię, która ma przyjmować ścieki, a podwyżka ich nie obejmowała. Chcemy również inwestować i modernizować sieć wodociągową i musimy uzyskać w jakiś sposób na to środki. Myślę, że podwyżka nie będzie odczuwalna dla mieszkańców – podkreśla Łukasz Stachera.

Wójt chwali się, że pomimo podwyżki cena wody należy do jednej z najniższych w całym województwie śląskim.
– Woda jest cały czas tania i na pewno najtańsza w regionie i myślę, że jedna z najtańszych w całym województwie – mówi Łukasz Stachera. Mieszkańcy gminy nie pozostawili jednak suchej nitki na władzach po podwyżce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto