Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków: Żak i Zaczkowski mówią o przyszłości miasta. Kto przekona wyborców? [DEBATA]

Adrian Heluszka
Kto przejmie władze w Myszkowie?
Kto przejmie władze w Myszkowie? ARC
Myszków: Żak i Zaczkowski mówią o przyszłości miasta. Kto przekona wyborców? [DEBATA]. Już w niedzielę po raz kolejny pójdziemy do wyborczych urn i wybierzemy burmistrza, który przez najbliższe cztery lata zarządzać będzie Myszkowem. W grze pozostają Włodzimierz Żak i Adam Zaczkowski.

Myszków: Żak i Zaczkowski mówią o przyszłości miasta. Kto przekona wyborców? [DEBATA]

Obaj kandydaci mają konkretne plany związane z dalszym rozwojem miasta. Dotychczas urzędujący burmistrz Żak w kolejnej kadencji zamierza zrealizować program składający się z 27 punktów. Na liście znalazły się m.in. dalsze działania na rzecz oświaty, remonty kluczowych dróg w poszczególnych dzielnicach miasta, czy rozbudowa bazy mieszkaniowej poprzez budowę domów socjalnych. W Myszkowie ma także powstać park rekreacyjny na Pohulance, park gimnastyczny przy Zespole Szkół Publicznych nr 3 oraz miejski monitoring. Żak podkreśla, że program ma być realizowany w drodze dalszego efektywnego pozyskiwania środków unijnych.

- Jeśli finanse miasta pozwolą, to z determinacją będę dążył do realizacji kosztownych inwestycji polegających na zagospodarowaniu przestrzeni przed dworcem PKP po uprzednim zorganizowaniu konkursu architektonicznego oraz wymianę nakładek asfaltowych na wszystkich zdewastowanych głównych drogach w mieście - podkreśla Włodzimierz Żak.

Adam Zaczkowski główny akcent kładzie na pozyskiwanie środków unijnych. Dzięki nim zamierza choćby zmienić oblicze od lat nieremontowanych budynków m.in Miejskiego Domu Kultury i Stadionu Miejskiego.
- Ważne będą dla mnie duże przedsięwzięcia wpływające na rozwój Myszkowa, jak również mniejsze ukierunkowane na poprawę jakości życia mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieciaków (budowa placów zabaw, boisk, ścieżek rowerowych) - mówi kandydat SLD.

Miasto boryka się z dużą migracją mieszkańców. Zdaniem Zaczkowskiego, lokalny system kształcenia nie jest przystosowany do dynamicznie ewoluującego rynku pracy. Ma to zmienić specjalny zespół powołany przez niego, składający się z przedstawicieli władz miasta, powiatu i samorządu przedsiębiorców, którzy ukierunkowywać mają młodych ludzi na wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej.

Kandydat SLD zwraca też uwagę na konieczność wybudowania obwodnicy, o której głośno mówi się od dłuższego czasu. Jego zdaniem w mieście niezbędny jest też m.in. żłobek. - Niezależnie od działań związanych z edukacją, koniecznym jest wdrażanie innych rozwiązań poprawiających jakość życia w mieście oraz ułatwiających rozwój gospodarczy. Mam na myśli poprawę stanu infrastruktury, a w tym silny lobbing wspólnie z Powiatem na rzecz jak najszybszej budowy obwodnicy, a także realizacji modernizacji drogi wojewódzkiej Myszków – Żarki, wdrożenie miejskiego programu rewitalizacji, tworzenie warunków do zamieszkania – reaktywacja miejskiego programu mieszkaniowego, ułatwienie sprawnego powrotu na rynek pracy – przedszkola dla wszystkich dzieci i uruchomienie miejskiego żłobka – zapowiada Adam Zaczkowski.

Żak zamierza rozwijać m.in. infrastrukturę rowerową i tereny rekreacyjne oraz nadal rozszerzać ofertę oświaty zgodnie z potrzebami. Kluczowa dla rozwoju miasta jest dla niego praca, którą chcę pozyskiwać poprzez uatrakcyjnianie oferty dla biznesu, pozyskiwanie inwestorów i czteropunktowy program gospodarczy.

- Dla rodzin rozwinąłem ofertę myszkowskiej oświaty zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Dysponujemy szkołą dla dzieci z niepełnosprawnością, szkołą muzyczną, dobrą i elastyczną bazą dla dzieci w wieku przedszkolnym reagującą na zmiany demograficzne. Dofinansujemy pobyt najmłodszych dzieci w jednostkach niepublicznych – mówi Włodzimierz Żak, który podkreśla również, że znakomicie sprawdziła się powołana przez niego Myszkowska Rada Biznesu, która oddziałowuje na szkolnictwo zawodowe podległe Starostwo Powiatowemu. Pierwsze efekty tego przedsięwzięcia są już widoczne i jak zapowiada – działania będą kontynuowane w następnych czterech latach.

Myszków z dwiema strefami ekonomicznymi. Jak je należycie wykorzystać?

W ostatnich miesiącach dzięki staraniom zarówno miejskiego magistratu, jak i władz powiatu w Myszkowie powstały dwie strefy ekonomiczne na polach będuskich i Gruchli, która objęta została statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To spory kapitał, ale jak podkreśla Adam Zaczkowski – aby przynosiły one korzyści dla miasta i przyciągały nowych inwestorów potrzebne jest podjęcie wielu działań, w tym choćby zaciśnięcie współpracy na linii miasto-powiat.

- W moim przekonaniu należy doprowadzić do sytuacji, w której oba samorządy nie będą konkurowały o inwestora, a ściśle współpracowaly, prowadząc wspólną profesjonalną strategię marketingową. Chciałbym od tego zacząć. Połączyć siły Miasta i Powiatu, przygotować spójną, kompleksową ofertę dla inwestorów. Następne kroki to działania promocyjne: stworzenie profesjonalnego portalu inwestycyjnego w kilku językach pokazujący wszystkie zalety oferty, nawiązanie współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w celu promocji oferty za granicą, organizacja wizyt studyjnych dla przedstawicieli samorządów gospodarczych i zrzeszeń pracodawców – proponuje Adam Zaczkowski.

Włodzimierz Żak ma konkretne pomysły na rozwój gospodarczy miasta. Wszystko ma odbywać się według zaplanowanego, czteropunktowego planu gospodarczego. - Zakłada on pozyskiwanie inwestorów także z zewnątrz na wspomniane wyżej lokalizacje w specjalnej strefie ekonomicznej oraz inne tereny w zależności od rodzaju przedsięwzięcia i oczekiwań potencjalnych inwestorów, porządkowanie przestrzeni gospodarczej miasta by zmniejszać lub niwelować uciążliwości działalności gospodarczej dla mieszkańców. Nie jesteśmy w stanie rewitalizować terenów byłego Mystalu i MFNE, gdyż teren ten w całości należy do sektora prywatnego, a bałagan infrastrukturalny należy najpierw sukcesywnie porządkować z wyraźnym wsparciem miasta. Łącznikiem w pracy na rzecz poprawy prowadzenia działalności gospodarczej winna być reprezentacja przedsiębiorców zrzeszona w Myszkowskiej Radzie Biznesu. Uważam za nieodzowne zbudowanie harmonogramu prac w tym zakresie. Optymizmem napawa fakt deklaracji wspierania tych procesów przez zainteresowane firmy, a nawet obietnice partycypacji finansowej ze strony sektora prywatnego. Do tego porządkowanie przestrzeni powinno dotyczyć świadomego kierowania zainteresowanych firm, które są uciążliwe transportowo , na obrzeża miasta. Winno się ono odbywać w drodze unowocześnienia oferty dla firm chcących zamienić lokalizację dotychczasową na obrzeża miasta (wspomnę tu przykład firm VIG, Betoniarnia Włodar czy aktualne starania rozwojowe firmy Pureko). W tym miejscu należy podkreślić, że w rozmowach z firmami uczulam je w kwestii odciążenia centrum od transportu ciężkiego. Ostatnim punktem jest budowa drogi łączącej tereny Mystalu i MFNE z obwodnicą z pominięciem przejazdu przez Centrum i odciążenia dotychczasowych tras po takich ulicach jak: Piękna, Waryńskiego, Jedwabna, 8-go Marca, Gruchla, Koronacyjna, Włodowska, Nadrzeczna, części Kopernika; budowa takiej drogi zmniejszała by uciążliwości transportowe zakładów, których się nie da przenieść na przedmieścia – mówi Żak.

Jak podkreśla reprezentant Platformy Obywatelskiej, miasto prowadzi obecnie rozmowy z firmą Loyd i innym potencjalnym inwestorem. - Obie firmy prowadzą usługi outsourcingowe i wymagają lokalizacji bardziej w centrum z dobrym dojazdem dla pracowników. Jeśli te rozmowy zakończą się sukcesem, co jest wielce prawdopodobne, Myszków zyska nowe miejsca pracy – mówi.

Zaczkowski podnosi również bardzo ważną kwestię zwiazaną z groźną komunikacyjnej degradacji Myszkowa w obliczu coraz bardziej realnej budowy odcinka Austostrady A1 Częstochowa – Pyrzowice.

- Mamy do czynienia z ciągłym ograniczaniem połączeń kolejowych, a w najbliższym czasie rozpocznie się budowa odcinka Autostrady A1 Częstochowa – Pyrzowice, co może spowodować „odsunięcie” Myszkowa od głównego szlaku komunikacyjnego, którym w tej chwili jest droga krajowa nr 1. Myszkowski samorząd nie jest przygotowany na te wyzwania. Trzeba to koniecznie zmienić – zapowiada kandydat SLD Lewicy Razem na burmistrza Myszkowa.

Już w niedzielę dokonamy wyboru i powierzymy władzę w ręce jednego z dwóch kandydatów. Kto przekonał Pastwa do swoich racji?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto