Mariusz Karkocha z tytułem Superstrażaka! Nagroda Superjednostki dla OSP Pińczyce. Dobiegła końca powiatowa część naszego plebiscytu Superstrażak i Superjednostka OSP, w którym wybieraliście najlepszych strażaków działających w gminnych jednostkach OSP w całym powiecie myszkowskim. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a ostatecznie największe uznanie Czytelników zdobył Mariusz Karkocha.

Mariusz Karkocha z tytułem Superstrażaka! Nagroda Superjednostki dla OSP Pińczyce

Mariusz Karkocha od 1989 roku związany jest z Ochotniczą Strażą Pożarną. Przez lata konsekwentnie piął się w strażackiej hierarchii i od 2011 roku pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Poraju. Ma na swym koncie wiele wyróżnień i medali. Odznaczony został brązowym Medalem za zasługi dla Pożarnictwa, odznaką „Wzorowy Strażak” oraz odznaką XX-lecia Związku.

– Bardzo dziękuję wszystkim za to, że zdecydowali się oddać na mnie swoje głosy. To dla mnie cenne wyróżnienie – mówi laureat naszego plebiscytu. Karkocha przyznaje, że z biegiem czasu sytuacja w gminnych jednostkach OSP uległa znacznej poprawie.

– Dysponujemy profesjonalnym sprzętem. Wystarczy powiedzieć, że aż cztery z sześciu naszych jednostek mają na wyposażeniu nowoczesne samochody. Chciałbym w tym miejscu podziękować panu wójtowi, bo bez jego wsparcia i pomocy byłoby nam trudno – dodaje Karkocha.

Wizytówką OSP w gminie Poraj są zespoły młodzieżowe. Pod skrzydłami OSP pożarnicze rzemiosło szlifują młodzi druhowie z przedszkola w Żarkach Letnisku, a także szkół podstawowych z Żarek Letniska i Choronia.
– To nasza duma i oczko w głowie. Przedszkolaki, to jedyna taka młodzieżowa drużyna pożarnicza w powiecie – cieszy się Mariusz Karkocha.

Tytuł Superjednostka dla strażaków z Pińczyc!

Wśród jednostek OSP najwięcej głosów uzyskała jednostka OSP w Pińczycach i tym samym może pochwalić się mianem „Superjednostki OSP”. Pożarnicze tradycje w Pińczycach sięgają 1917 roku, gdy jednostka powstała z inicjatywy miejscowego społeczeństwa. Za dwa lata strażacy-ochotnicy z Pińczyc świętować będą okrągły jubileusz 100-lecia istnienia. Obecnie w jednostce działa 27 czynnych druhów, a w Pińczycach dużą wagę przykłada się również do szkolenia młodzieży.

– Możemy się pochwalić liczną, 22-osobową Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, w skład której wchodzą zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, w przedziale wiekowym od 5 do 16 lat. W chwili obecnej młodzieżowa drużyna wykazuje się największym zaangażowaniem w w bieżące sprawy jednostki – przyznaje prezes OSP w Pińczycach, Marcin Chachulski.

Z jednostką z Pińczyc wiąże się kilka ciekawych anegdotek. Dziewięć lat temu nakręcono pozytywkę z tamtejszą jednostką OSP, a obok kościoła w Pińczycach znajduje się również figurka św. Floriana, którą w zeszłym roku odrestaurował druh, Mariusz Nowak. Wszelkie działania strażaków odnotowywane są w specjalnej kronice, którą w 2003 roku przekazał nie żyjący już Zenon Uchnast – honorowy członek OSP w Pińczycach.

Dla miłośników strażackiego sprzętu i umundurowania prawdziwą gratką jest Muzeum Umundurowań Strażackich, które od 1995 roku prowadzi naczelnik, Marcin Będkowski. W muzeum zgromadzono ponad 200 mundurów i około 100 akcesoriów strażackich z różnych krajów. Wszystkie zbiory można oglądać na stronie muzeum.pl.tl

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!