Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy sanktuaria wokół Częstochowy. Ojciec Pio czeka na wiernych na Przeprośnej Górce

Janusz Strzelczyk
W sanktuarium ojca Pio, na podczęstochowskiej Przeprośnej Górce są relikwie świętego
W sanktuarium ojca Pio, na podczęstochowskiej Przeprośnej Górce są relikwie świętego Janusz Strzelczyk
W okresie Bożego Narodzenia odwiedzamy kościoły oglądając szopki. Warto przy tej okazji wybrać się do sanktuariów, które są w cieniu Jasnej Góry.

W Leśniowie, w powiecie myszkowskim sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła. W niedzielę, 1 stycznia do Leśniowa przyjadą małżonkowie z całego województwa śląskiego. W tutejszym Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw ( Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw)o godz. 11 odprawiona zostanie msza święta w ich intencji. - Msza święta połączona będzie z odnowieniem przysięgi małżeńskiej - wyjaśnia przeor klasztoru w Leśniowie ojciec Jerzy Kielech.

Z kolei w Mrzygłodzie, dziś dzielnicy Myszkowa jest sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej Królowej Różańca Świętego. Obraz Matki Bożej został koronowany papieskimi koronami w 1996 roku. Parafia mrzygłodzka sięga korzeniami połowy XIV wieku. W połowie XVII w. powstało w Mrzygłodzie Arcybractwo Różańca Świętego.

Z kolei w sanktuarium maryjnym w Gidlach czcią otaczana jest zaledwie dziewięciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Boskiej Gidelskie z pierwszej połowy XVI wieku.

Niemal na przedmieściach Częstochowy na Przeprośnej Górce jest kilkadziesiąt krzyży.

To tutaj, od 300 lat, przed wejściem do miasta, po raz ostatni zatrzymują się pielgrzymki idące na Jasną Górę. Pątnicy spowiadają się, przepraszają za grzechy (stąd nazwa miejsca) uczestniczą we mszy, nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Na Przeprośnej Górce jest sanktuarium Ośmiu Błogosławieństw, założone przez księdza Eugeniusza Lorka. Droga Krzyżowa jest szczególnym miejscem w sanktuarium.

Została wyznaczona w kształcie serca. Bo serce to symbol, który szczególnie był miły ojcu Pio. W świątyni Ośmiu Błogosławieństw jest figura świętego włoskiego stygmatyka i jego relikwie - fragmenty zakrwawionych bandaży, którymi owijał dłonie. Na Drodze Krzyżowej, na Przeprośnej Górce odległości między stacjami są takie jak na Via Dolorosa, w Jerozolimie, którą szedł Chrystus na Golgotę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto