Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurajskie atrakcje czekają

J.Strzelczyk K. Suliga
Niespodzianki czekają na turystów, którzy pierwszy raz w tym roku wybiorą się na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Na popularnym szlaku, między zamkami w Mirowie i Bobolicach, na grzędzie mirowskiej można zobaczyć ostańce. To nie paradoks, bo niby co to ma być za niespodzianka na Jurze. A jednak. Wapienne skały były dotąd ukryte za drzewami, krzakami - samosiejkami. Akcja wycinania zarośli jest legalna. Odbywa się za zgodą dyrekcji Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie.

Po obu stronach grzędy powstaną ścieżki przeznaczone do szeroko pojętej rekreacji; zarówno pieszej, rowerowej jak i konnej.

Tymczasem na zamku w Bobolicah wre robota. Rozpoczęła się budowa dachu nad warownią. Zakończyło się już wznoszenie murów odrestaurowywanej budowli i choć, zdaniem niektórych miediewistów (specjalistów od średniowiecza), nie bardzo przypomina ona oryginał, to jednak robi wrażenie. Równolegle z pracami dachowymi prowadzone będą roboty na murach. Prace prowadzone są także w mirowskiej fortecy, która jest na etapie zabezpieczania konstrukcji.

Na błoniach bobolickiego zamku trwa natomiast budowa karczmy stylizowanej na średniowieczną.

Turystom, którzy trafią do Bobolic polecamy wycieczkę do pobliskich Podlesic i zajrzeni do jaskini Głębokiej, pod Górą Zborów, gdzie urządzono historyczną ekspozycję przedstawiającej jaskiniową siedzibę ludzi pierwotnych.

Tu też, w Podlesicach jest bardzo dobra baza noclegowa w hotelu Ostaniec i na polu biwakowym. Można przygotować się do wypraw do jaskiń.

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest ich około 900. To ponad połowa wszystkich grot znanych w Polsce.

Niektóre spośród nich są ogólniedostępne. Do tej grupy należą m.in. groty: Koralowa, Szczelina Trzebniowska, Szpatowców, Kamiennego Gradu, Studnisko, Urwista, Wszystkich Świętych, Kryształowa Studnia. Te jaskinie są stosunkowo płytkie i bezpieczne.

Komu będzie mało wrażeń na skałkach i w grotach może sobie podnieść poziom adrenaliny na pustyni siedleckiej.

Tam, na ponad 30 hektarach dawnej piaskowni w Biskupicach wytyczono kilkanaście kilometrów tras rajdowych o różnym stopniu trudności. Za niewielką opłatą można tu poszaleć samochodami terenowymi z gwarancją pomocy technicznej i medycznej w razie potrzeby.

Po wrażeniach na torze warto jeszcze pojechać do pobliskiego Złotego Potoku. W Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego przygotowano wystawę fotografii "Ludzie miejsce, obyczaje".

A jak już zawitamy do Złotego Potoku w gminie Janów, to trzeba wybrać się w podróż kosmiczną. Na planetarny szlak.

Od Piasku do Julianki. Proporcje samych planet i odległości między nimi odzwierciedlają wielkości jakie są w Układzie Słonecznym. Nasza dzienna gwiazda, kula z wypolerowanej blachy znajduje się na dachu remizy w Piasku. Na końcu szlaku, około pięciu kilometrów dalej jest Pluton. Wprawdzie niedawno został zdegradowany do rangi planetoidy, ale na szlaku się utrzymał. Planety znajdują się w astrolabiach. Z kosmosu wracamy na Ziemię.

Do Olsztyna. do zagrody Jana Wewióra. Tam spotkamy Maćka Borkowica, zbuntowanego przeciw królowi szlachcica, jęczącego w lochu, przykutego do ściany łańcuchem. Wewiór opowiada olszytńską legendę z Borkowicem bohaterem,

Widoki z platformy

Jurajskie widoki można podziwiać z platformyw Olsztynie. Jest zamontowana na jednej z dwóch wież zamkowych.

Rozciąga się z niej wspaniały widok na Góry Sokole. To jedyna paltforma widowkowa w Orlim Gnieździe.

Ale nie ostatnia. Planowana jest budowa podobnej w Mirowie lub Bobolicach.

A jeśli nie zostanie zamontowana na zamku, to krakowskim targiem stanie na grzędzie mirowskiej, między bliźniaczymi warowniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto