Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internetowi oszuści. Jak się ich ustrzec

js
arc kpp
Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał Oskara N. za przestępstwa internetowe na karę 3 lat pozbawienia wolności. Prokurator w mowie końcowej wnosił o wymierzenie oskarżonemu kary 4 lat pozbawiania wolności. W toku postępowania ustalono, że w okresie od sierpnia 2014 roku do lutego 2015 roku, Oskar N. oferował na jednym z portali internetowych sprzedaż w atrakcyjnych cenach telefonów komórkowych marki Iphone oraz konsoli do gier. Osoby, które były zainteresowane zakupem oferowanych przedmiotów, przekazywały pieniądze w kwotach 130-400 zł na wskazany przez niego rachunek bankowy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony nie dysponował oferowanym sprzętem elektronicznym, a jego celem było wyłącznie dokonanie oszustw na szkodę osób zainteresowanych zakupem towarów. W okresie od sierpnia 2014 roku do lutego 2015 roku, 28 pokrzywdzonych z terenu całego kraju wpłaciło na jego rachunek bankowy łącznie kwotę około 8.000 zł. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Oskar N. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw oraz złożył wyjaśnienia, zgodne z ustaleniami śledztwa.

Oskar N. ma wykształcenie tylko gimnazjalne.

W przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa oszustwa.

Przestępstwo oszustwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli sprawca, który popełnia przestępstwa, uczynił sobie z nich stałe źródło dochodu, sąd może wymierzyć mu karę do górnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę (taki zarzut prokurator przedstawił Oskarowi N.).

Oszustwa internetowe to kategoria przestępstw, której dotyczyło najwięcej postępowań, z prowadzonych w 2015 roku przez częstochowskie prokuratury rejonowe.

Przestępstwa te z reguły wyrządzają pokrzywdzonym stosunkowo nieduże szkody materialne,ale ze względu na skalę przestępstwa dają oszustom pokaźne dochody.

Jednocześni uwagi na ich nagminność oraz trudności w zakresie wykrycia sprawców, są uznawane za wyjątkowo szkodliwe społecznie.
Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. To wygodne, gdyż, nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami… Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

• Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"

• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto