Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada w Starym Młynie w Żarkach ZAPOWIEDŹ

Bartłomiej Romanek
Industriada w Żarkach. Niby zręczny bankier i przedsiębiorca, ale jednak marzyciel i idealista. To on produkował w Żarkach maszyny rolnicze i powozy, to on także zadbał o gazowe oświetlenie ulic i przyczynił się do powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. A potem, jak wielu innych wizjonerów, zbankrutował. Piotr Antoni Steinkeller postać nietuzinkowa i zyskująca przy bliższym poznaniu to inspiracja Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach na tegoroczną Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki.

- Gmina Żarki zgłosiła Stary Młyn jeden ze swoich flagowych produktów turystycznych - do członkostwa w Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwszym etapem oceny był audyt, który przeszliśmy pozytywnie - informuje Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Kolejnym warunkiem było otrzymanie nagrody w konkursie na Obiekt Zaprzyjaźniony szlaku, która uprawnia do udziału w Industriadzie. Również to kryterium udało się spełnić już w tym roku, dzięki czemu 11 czerwca wielkie industrialne święto zawita do Żarek.

Industriada to coroczna impreza promująca Szlak Zabytków Techniki. Odbywa się na terenie całego województwa i jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej jednodniowym festiwalem dotyczącym dziedzictwa poprzemysłowego. Wydarzenia organizowane są m.in. w starych fabrykach, browarach, kopalniach, a także jak w przypadku Żarek - w zabytkowym młynie.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są przemysłowe legendy. W Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przybliżony zostanie złoty okres w historii miasteczka, przypadający na czas rewolucji przemysłowej i ściśle wiążący się z postacią wspomnianego już Piotra Steinkellera. Będą również nawiązania do rzemiosła i handlu, a także rozwoju elektryczności, co łączy się z historycznym budynkiem muzeum. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajduje się interaktywny spektakl obrazujący lata świetności miasta.

Za jego przygotowanie odpowiedzialni są aktorzy Teatru Letniskowego ; U Hrabiny z Żarek-Letniska. O elektryczności w dość nietypowy sposób opowiedzą znani z telewizji szaleni naukowcy z grupy Pan Korek. Będą również warsztaty stolarskie z użyciem zabytkowych narzędzi, prowadzone przez Janusza Nabiałka; rzemieślnika, artystę, starszego Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie. Dodatkowo wystawa zdjęć i multimediów z okolicznych młynów, prezentacja zabytkowych młyńskich urządzeń, przejażdżki wozem konnym, animacje dla rodzin z dziećmi i oczywiście zwiedzanie muzeum. Szczegółowy program nawww.muzeumzarki.pl i www.industriada.pl. Wstęp wolny!

PROGRAM INDUSTRIADY W ŻARKACH

0:00-12:00
Warsztaty stolarskie z użyciem zabytkowych narzędzi

10:00-19:00
Okoliczne młyny – prezentacja multimedialna

10:00-19:00
Serce młyna – prezentacja zabytkowych urządzeń

10:00-19:00
Animacje dla dzieci i rodzin

10:00-23:59
Interaktywny spektakl z udziałem „ducha” młynarza

10:00-23:59
Bezpłatne zwiedzanie Starego Młyna

12:00-15:00
Piknik naukowy z „Panem Korkiem“

13:00-19:00
Przejażdżki wozem konnym szlakiem dawnych rzemiosł

14:30-16:30
XIX-wieczne Żarki – rekonstrukcja historyczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto