W niedzielę odbyły się dożynki w gminie Niegowa. Przybyli na nie m.in. poseł Jadwiga Wiśniewska, wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski, starosta Wojciech Picheta, wicestarosta Mariusz Trepka, burmistrzowie Myszkowa, Koziegłów i Żarek i wielu innych zaproszonych gości

Dożynki w gminie Niegowa
Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie po mszy św., która została odprawiona tym razem w niegowskim amfiteatrze.

Kukły promowały gminne święto plonów
Nawet przejeżdżający tylko przez wieś mogli odczuć atmosferę święta plonów. Tak jak w roku poprzednim przy drodze wojewódzkiej ustawione zostały efektowne kukły słomiane fantazyjnie ubrane. Były to zarówno postacie gospodarzy jak i inwentarza jak np. stadko świnek z maciorą.

Goście dostali po wieńcu od KGW
Po mszy św. Koła Gospodyń Wiejskich wręczyły honorowym gościom wspaniałe wieńce dożynkowe, ale ci musieli się im zrewanżować. Taka to już tradycja dożynkowego święta. Na dożynki przybyli m.in.: poseł Jadwiga Wiśniewska, wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski, starosta Wojciech Picheta, wicestarosta Wojciech Trepka, burmistrzowie Myszkowa, Koziegłów i Żarek. W tym roku starościną dożynek była Anna Luboń, która wraz z mężem Eugeniuszem od 33 lat prowadzi 30 hektarowe gospodarstwo w Dąbrownie. Starosta to natomiast Mirosław Lamch, który wraz z żoną Ewą gospodaruje w sumie na grubo ponad 200 ha, specjalizując się w uprawie: rzepaku, pszenicy i kukurydzy. Zgodnie z tradycją, starostowie wręczyli włodarzom gminy bochen chleba z tegorocznych zbiorów, symbolizujący trudną i ciężką pracę rolników. Wspólnie odśpiewano pieśń ,,Plon niesiemy plon”.

Najlepsi w gminie zostali wyróżnieni
Tradycyjnie, uhonorowano najlepszych w gminie rolników. Wyróżnienia otrzymali: Maria Lamch z Niegowy, Zenon Maligłówka z Tomiszowic, Michał Jędruszek z Tomiszowic, Jan Gordel z Bliżyc, Bogdan Sławek z Sokolnik, Ryszard Kusaj z Zagórza, Barbara Zwolińska z Biegówki, Ryszard Halabowski z Ogorzelnika, Anna Luboń z Dąbrowna, Bogdan Lech z Mzurowa, Krystian Pikuła z Mzurowa, Agnieszka Kapkowska z Mzurowa, Wojciech Kasznia z Postaszowic, Grzegorz Motyl z Dąbrowna i Mirosław Lamch z Niegowy. Rolnicy z gminy gospodarują na areałach od 10 do ponad 50 ha. Jedynie Mirosław Lamch obrabia ich znacznie więcej. Po oficjalnych uroczystościach odbyła się część artystyczna dożynek, a wieczorem zabawa.

ZOBACZ TAKŻE DOŻYNKI NIEGOWA 2012

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!