Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Kłobuck 2014. Zobacz zdjęcia

PC
Dożynki Kłobuck 2014. Zobacz zdjęcia
Dożynki Kłobuck 2014. Zobacz zdjęcia Urząd Gminy Kłobuck
Dożynki w Kłobucku. W minioną niedzielę w Kłobucku odbyły się powiatowe dożynki. Zobacz, jak wyglądało świętowanie po zbiorach w stolicy powiatu!

W podzięce dla rolników za trud i owoce pracy Gmina Kłobuck zorganizowała, wraz ze Starostwem Powiatowym, w Niedzielę 24 sierpnia Święto Plonów 2014.

Polub naszą stronę na Facebooku i dowiedz się najszybciej: https://www.facebook.com/KlobuckNM

Zgodnie z obyczajem na Rynku im. Jana Pawła II zebrał się barwny dożynkowy korowód. Przybyli przedstawiciele wszystkich sołectw z naszego regionu, ale nie tylko oni pokazali, że tradycja w narodzie nie ginie. Na dożynkowy pochód również wstawiły się reprezentanci kłobuckich osiedli. Wszyscy nieśli w ręku to co obrodziło niedawno na polach i ogrodach. Oprócz tego nie mogło zabraknąć oczywiście zwyczajowych dożynkowych wieńców, przygotowanych i fantazyjnie przystrojonych przez wiejskie gospodynie. Każdy okazalszy od drugiego. Tuż przed godziną 15.00 uczestniczy święta przemaszerowali do Kościoła Św. Marcina na mszę świętą.

Gdy po mszy ruszył przemarsz korowodu dożynkowego na Stadion Sportowy Ośrodka Sportu i Rekreacji, zza chmur wyszło słońce i już się nie chowało do końca dnia. Najpierw ruszyły poczty sztandarowe, za nimi przedstawiciele władz gminy i powiatu oraz pozostali uczestnicy. Po drodze mijali ustawione przez pracowników Gminnego Zarządu Dróg i Gospodarki Komunalnej, duże kukły ze snopów siana. Przedstawiały one podobizny chłopskiej rodziny, policjanta, traktora oraz swojskiej chaty. Wzbudzały wśród świętujących powszechną ciekawość i uśmiech, a niektórzy przystawali, żeby je sfotografować.

Po dotarciu na stadion odbyła się przed sceną parada uczestników korowodu przy akompaniamencie orkiestry dętej. Po zatrzymaniu się przed sceną prowadzący zaprosił na scenę gospodarzy święta plonów – Burmistrza Kłobucka Pana Krzysztofa Nowaka oraz Starostę Powiatowego Pana Romana Minkinę, następnie odegrano hymn państwowy. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego Burmistrz i Starosta oficjalnie przywitali wszystkich gości. Odkąd świętuje się w Polsce dożynki, obowiązkową częścią świętowania, która musi mieć miejsce, to uroczyste przekazanie gospodarzowi bochna chleba. I u nas wszystko odbyło się tak jak należy, a honory gospodarzy czynili Starosta wraz ze Starościną. Kolejnym tradycyjnym elementem, jest nagrodzenie najlepszych żniwiarzy. I to oczywiście i u nas były nagrody, choć mieliśmy więcej nagradzanych kategorii. Statuetkę dla najlepszego rolnika, otrzymali Balbina i Zbigniew Pęcherzowie ze Złochowic, Ewa i Wiesław Zawadowie z Zawad oraz Tadeusz Soboniak z Libidzy. W kat. przetwórcy – Małgorzata i Eugeniusz Jędrychowie, właściciele Zakładu masarskiego w Konieczkach, Wanda i Stanisław Kowalczykowie, właściciele firmy „Fructus” z Wąsosza Górnego, Krystyna i Jerzy oraz Urszula i Zbigniew Wypychowie, właściciele piekarni w Łobodnie. Przedsiębiorcy – Jan Mszyca, Prezes Spółdzielni Rolniczej „Smugi”, Wioletta i Adam Blabusiowie, właściciele szkółki roślin w Libidzy. Z sołtysów wyróżniono sołtys Przymiech – Monikę Mirowską, sołtys Iwanowic Dużych - Annę Wrześniak, sołtys Łobodna – Barbarę Ziętal, sołtys Brody Malina – Alfredę Świąć oraz sołtys Kopca – Alinę Rokitę. Wyróżnienia rozdali Burmistrz ze Starostą. Wręczono również odznaczenia związkowe, rękami Prezesa KZPRiOR Władysława Serafina oraz przew. RP KGW Moniki Mirowskiej dla Marii Krystek z Zimnowody i Elżbiecie Gęziak z Parzymiech. Wręczono również przez dyrektora ARMiR Stanisława Gmitruka, specjalną statuetkę dla Prezesa Spółdzielni Rolniczej „Smugi” na Kopcu. Przyznano też nagrodę w kategorii najlepszy młody rolnik, ufundowaną przez firmę Kia Motors Polska, dla Marty Kmieć–Wawrzyniak, Wacława Drynda, Marka Klekotka, Michała Grzelińskiego i Waldemara Woźnego. Wręczono również wyróżnienia dla Kół Gospodyń Wiejskich, które pomagały w organizacji i przygotowały wieńce dożynkowe. Na koniec odbyły się wystąpienia zaproszonych gości – delegacji z Niemiec oraz posłów. Część oficjalna zakończyła się odśpiewaniem Roty. A po niej przyszła pora na zabawę.

Wokół sceny rozstawiono kolorowe stragany, które uginały się od regionalnych smakołyków. Świeże bochny polskiego chleba, kiszone ogórki, wędliny i cała masa innych pyszności. Oczywiście nie mogło zabraknąć standardowego zestawu festynowego, czyli piwa i kiełbasy z grilla. Dla najmłodszych ustawiono przy placu karuzelę oraz dmuchane zamki. Najważniejsze było jednak to co się działo na scenie. Najpierw wszyscy mogli się kołysać w rytm Kłobuckiej Kapeli Ludowej oraz Kapeli Wileńskiej. Po nich przyszła pora na gwiazdę wieczoru, B. Dornowskiego ex Czerwone Gitary. Zagrali dobrze znane hity, przy których dobrze bawili się zarówno młodzi, jak i młodzi duchem seniorzy. Po koncercie przyszła pora tańce, w rytm muzyki przygrywanej przez DJ Wojtka. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

UG Kłobuck

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto